Gdyńskie kino przemieni się w restaurację: Wielkie zmiany po 25 latach nieczynności

Zaledwie półtora roku dzieli nas od kolejnego rozdziału w historii kina Gdynia, które pozostaje opuszczone od ćwierć wieku. Obecnie pełniący funkcję budynku, który mógłby pomieścić aż 450 widzów, planuje przeobrazić się w lokum o charakterze gastronomicznym.

Kino Gdynia słynące z lokalizacji przy ulicy Tuwima 4 (poprzednio znane jako ulica Przejazd) w Łodzi, zostało założone w roku 1908. Jego pierwotna nazwa to „Odeon”. W okresie przed wybuchem drugiej wojny światowej obiekt ten kilkakrotnie przechodził proces zmiany nazwy, z „Gdynia” (1929) na „Metro” (1938), aby po zakończeniu wojny powrócić do oryginalnej – „Gdynia”. Po zamknięciu kina, obiekt został przekształcony w salon sprzedaży tapet i wykładzin.

Budynek kina powstał w 1908 roku, zajmując teren podwórka należącego do Magazynu Konfekcyjnego Emila Smechela. We wnętrzu dominowały elementy luksusu, takie jak kryształowe żyrandole, ozdobne plafony, ciemna boazeria i wiśniowe zasłony. Chodniki ukrywały korkową posadzkę, a na pierwszym piętrze znajdowały się loże wyłożone pluszem. Fortepian stał pod ekranem, a na zewnątrz budynku – nad wejściem – widniała rzeźba sowy z oczami świecącymi w nocy. Budynek był nowoczesny na tamte czasy – był wyposażony w system wentylacji i gazowe ogrzewanie.