orp-blyskawica-historia-gdynia

Zabytki Gdyni: Niszczyciel ORP Błyskawica

ORP Błyskawica to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji w Gdyni, która od lat przyciąga do siebie rzesze turystów z kraju i zagranicy. Niegdyś pływający pod polską banderą, niszczycielski okręt dzisiaj stanowi obiekt muzealny przy Nabrzeżu Prezydenta w gdyńskim porcie.

Niszczyciel ORP Błyskawica został zbudowany w brytyjskiej stoczni Samuel White Cowes, w latach 1935-1937. Po raz pierwszy ORP Błyskawica wypłynęła w morze pod polską banderą 25 listopada 1937 roku. Natomiast w 1939 r., w towarzystwie dwóch innych niszczycieli – „Gromu” i „Burzy” – opuściła wody Morza Bałtyckiego.

ORP Błyskawica jest bliźniaczką wcześniejszego niszczyciela „Grom” i początkowo pływała jedynie po wodach terytorium brytyjskiego. Okręt ma na swoim koncie udział w niejednym wydarzeniu wojskowym, w tym kampanię norweską (1940 r.), kampanię francuską (1940 r.), eskortę konwojów (1940-1942), bitwy na Morzu Śródziemnym (1942-1943) i operację Home Fleet (1944 r.).

Ponadto, podczas II wojny światowej ORP Błyskawica zapewniała też ochronę podczas lądowania żołnierzy w Normandii i brała udział w zatapianiu niemieckich U-bootów. Okręt powrócił na polskie wody dopiero w 1947 roku, na których wiernie służył aż do 1969 r. Następnie zakotwiczono go w Świnoujściu, gdzie pełnił funkcję okrętu obronnego.

Od 1975 roku niszczyciel ORP Błyskawica odgrywa rolę muzealnego eksponatu, cumując przy basenie nr 1 w gdyńskim porcie, przy Nabrzeżu Prezydenta. Okręt ma 114 metrów długości i 11 metrów szerokości.

A tutaj znajdziesz najciekawsze atrakcje w Gdyni.