mural-dla-ukrainy-gdansk

Gdańsk: Na ścianie bloku mieszkalnego pojawił się mural z gołębiem pokoju – symbol jedności z Ukrainą

W minioną środę na ścianie bloku mieszkalnego na jednym z gdańskich osiedli pojawiło się malowidło w postaci hołdu dla Ukrainy, która 24 lutego br. została najechana przez wojska Federacji Rosyjskiej. Mural powstał na znak jedności Polski z Ukrainą, która od ponad tygodnia zmaga się z agresywnym najeźdźcą.

Barwny mural, który powstał na ścianie bloku przy ul. Chłopskiej w Gdańsku, został namalowany przez członków organizacji WakeUpTime, na której czele stoi Marcin Budziński. Natomiast sam projekt malowidła został przygotowany przez Jakuba Sobczaka. Mural przy ul. Chłopskiej ma symbolizować wsparcie Polski dla wszystkich walczących o wolność Ukrainy.

Gołąb z gałązką wpleciony w herb Ukrainy

Malowidło ścienne przedstawia herb Ukrainy, ale w nieco przekształconym wydaniu. Tradycyjny herb to żółty trójząb na niebieskim tle. Jednak gdański mural, dzięki kreatywności Jakuba Sobczaka, w dolnej swojej części zamienia się w głowę gołębia dzierżącego w dziobie gałązkę oliwną.

Gdański symbol pokoju i walki o suwerenność Ukrainy można obejrzeć przy ul. Chłopskiej na Przymorzu. Oficjalne odsłonięcie malowidła odbyło się 2 marca br.

Zerknij również na piękne murale w Śremie.