Młode nadmorskie miasto Gdynia jest ciekawym miejscem na spędzenie wolnego czasu, weekendu lub wczasów. Jest tu mnóstwo rozmaitych atrakcji, dzięki czemu nikt nie będzie się nudził, a każdy dzień dostarczy nowych przygód oraz niezapomnianych wrażeń. Z pewnością więc warto tu przyjechać i poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tym uroczym miastem.
Gdynia jest trochę nietypowym miastem z jednego powodu. Większości miast przejście od etapu małej osady, wioski lub grodu do dużego ośrodka miejskiego mającego setki tysięcy mieszkańców zajęło co najmniej kilka stuleci. Gdynia może się pochwalić rekordowo szybkim rozwojem i wzrostem, gdyż cały proces przeszła w około 100 lat. Trudno uwierzyć, że w latach 20.tych XX wieku miasto to było niedużą wioską rybacką leżącą pomiędzy Gdańskiem a Sopotem. Jako pełnoprawne miasto Gdynia funkcjonuje od 4 marca 1926 roku, kiedy to nadane jej zostały prawa miejskie.
To, że miasto jest młode to widać na każdym kroku. Począwszy od zabudowy po wielką niespożytą energię mieszkańców. Ulice są ciągle pełne ruchu. Gdynia żyje więc bardzo intensywnie i ciągle się rozwija.
Bałtyk i związane z nim gdyńskie atrakcje
Jest to miasto leżące nad morzem więc przegląd atrakcji zacznijmy od tych bezpośrednio z nim związanych. Jest ich trochę więc zaczynamy.
Molo Południowe i Marina wraz ze Skwerem Kościuszki
Ten trzy miejsca leżą nad brzegiem dość blisko siebie więc naturalnym jest, że najlepiej połączyć ich zwiedzanie w ramach plany zwiedzania. Skwer Kościuszki a w jego centralnej części Aleja Jana Pawła II jest popularnym miejscem na spędzanie wolnego czasu. Odbywają się tu liczne imprezy cykliczne oraz okolicznościowe przyciągające rzesze gości. W obrębie skweru ulokowanych jest wiele barów, kawiarni i restauracji, gdzie można smacznie zjeść. Są tu też liczne sklepy z pamiątkami oraz parę klubów, gdzie dobrze się zabawisz.
Idąc skwerem z każdym krokiem zbliżamy się do Mola Południowego. W trakcie spaceru, jeszcze zanim do niego dotrzemy łatwo dostrzec stojące nieopodal obiekty należące do Dowództwa Marynarki Wojennej a także inne obiekty, które wiążą się z historią. Warto dodać, że na Skwerze Kościuszki napotkamy pomniki oraz zobaczymy historyczne kamienice. Wszystko to tworzy razem jedyny w swoim rodzaju klimat i atmosferę miejsca.
Po drodze na molo warto zboczyć na chwilę z trasy aby obejrzeć nabrzeże portowe. Jest tu sporo atrakcji do wyboru, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Odwiedzić można stojące w porcie muzeum na statku lub też zdecydować się na krótki rejs w obrębie portu wewnętrznego. Kursuje tu między innymi wystylizowany na dawny galeon okręt, który jest niewątpliwie sporą atrakcją. W trakcie krótkiej eskapady jest możliwość obejrzenia z bliska stoczni remontowej a także okrętów marynarki wojennej, które tu stacjonują. Podczas wycieczki zobaczymy między innymi takie jednostki jak ORP „Błyskawica” oraz słynny „Dar Pomorza”, o których będzie poniżej, w dalszej części opracowania. Alternatywą dla rejsu galeonem są kursujące po zatoce promy i wodne tramwaje pływające między innymi na Hel i do Gdańska.
Po „zaliczeniu” tych atrakcji wracamy na skwer i aleję. Przy okazji możemy po drodze zrobić sobie kolejny przystanek w Akwarium Morskim, będącym wodnym mini-ZOO. O tym miejscy będzie jeden z kolejnych akapitów. Dalszy spacer Aleją Jana Pawła II możemy urozmaicić skręcając w prawo na wysokości znajdującej się tu fontanny. Dojdziemy wówczas do tzw. Mariny, czyli miejsca, gdzie cyklicznie mają miejsce regaty oraz inne ciekawe imprezy okolicznościowe. W sezonie także i tutaj pojawiają się tłumy ludzi.
Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej
Choć miejsce to nie jest atrakcją turystyczną samą w sobie to podczas zwiedzania warto zajrzeć także i tutaj. Uzyskamy tu rzetelną informację na temat lokalnych atrakcji, zarówno tych znanych, jak i tych, o których może nie mamy pojęcia. Do dyspozycji turystów są mapy, przewodniki czy ulotki, dzięki którym łatwiej zaplanować jest zwiedzanie miasta i okolicy. Dowiemy się tu między innymi o Szlaku Modernizmu i Szlaku Kulinarnym, jeżeli ktoś interesuje się i chce skosztować lokalnych pomorskich przysmaków.
Akwarium Gdyńskie
Miejsce to jest swego rodzajem ZOO. Od tradycyjnego ogrodu zoologicznego różni tym, że mieszkają tu zwierzęta wodne. Ten morski ogród zoologiczny skrzyżowany z oceanarium mieści się niemalże na końcu gdyńskiego molo. W 68 akwariach, które tu zobaczymy, każdy z nich jest wiernie odwzorowanym fragmentem dna morskiego z różnych regionów świata i stref klimatycznych. W każdym znajdują się charakterystyczne dla danego miejsca gatunki.
Ponieważ to wodne mimi-ZOO mieści się na Bałtyku nie brakuje tu oczywiście informacji na temat naszego lokalnego ekosystemu. W innym akwarium zobaczymy bawiącą się klockami ośmiornicę. W kolejnych zbiornikach oglądamy węgorze, mureny, pireny a także majestatycznie pływające płaszczki. Są tu też zwierzęta prowadzące ziemno-wodny tryb życia takie jak gady i płazy oraz liczne bezkręgowce żyjące w różnorodnym środowisku. Obecnie we wszystkich akwariach przebywa ponad 1500 zwierząt wielu gatunków.
Całość prezentowanej zwierzęcej ekspozycji rozmieszczona jest na trzech kondygnacjach. Parter to świat przedstawiający środowisko Amazonii z wielką anakondą i węgorzem elektrycznym. Pierwsze piętro należy to raf koralowych. Jest tu bardzo kolorowo za sprawą koralowców, ryb oraz licznych bezkręgowców z tropikalnych stref klimatycznych. Na ostatniej kondygnacji, w ekspozycji „Wodne zwierzęta świata” dominuje żarłoczny rekin Wobbegong. Obszerność prezentowanej ekspozycji powoduje, że na pełne zwiedzenie powinno się zarezerwować około 70 minut. Od niedawna podczas zwiedzania jest tu możliwość skorzystania z usługi audioprzewodnika.
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Gdy spacerujemy nadmorskim bulwarem po drodze warto wstąpić do Muzeum Marynarki Wojennej. Miejsce to można połączyć z wizytą na stojącym w porcie muzealnym ORP „Błyskawica”, o którym mowa będzie poniżej, w kolejnym akapicie. Tam poznamy wygląd i wyposażenie jednostki pływającej, tutaj z kolei zapoznamy się z jego historią i tym, jak rozwijało i zmieniało się polskie oręże morskie w ciągu wieków. Jest naturalne, że dominująca część prezentowanej ekspozycji dotyczy okresy Drugiej Wojny Światowej i późniejszych lat, kiedy to nowoczesny morski militaryzm intensywnie się rozwijał, nie tylko u nas ale i na całym świecie. Nie brak tu jest jednak starszych przedmiotów, nawet takich pochodzących z wieku XVII. Zgromadzona kolekcja obejmuje pistolety sprzed 200-300 lat a także dwudziestowieczne torpedy, miny wodne czy działka przeciwlotnicze. Zobaczymy w tym miejscu też kolekcje statków, samolotów oraz śmigłowców będących na wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej. Miejsce to z pewnością zachwyci prawdziwych pasjonatów militariów.
ORP „Błyskawica”
Spośród wielu atrakcji jakie Gdynia oddaje do dyspozycji odwiedzających jest pełniący dziś funkcję muzeum niszczyciel ORP „Błyskawica”. Okręt stoi obecnie na nabrzeżu blisko Skweru Kościuszki, na lewo od Mola Południowego.
Początki jednostki sięgają połowy lat 30.tych ubiegłego wieku, kiedy to polska marynarka wojenna zamówiła w angielskiej stoczni w Cowes najnowocześniejszy, jak na tamte czasy pływający niszczyciel. Po zwodowaniu jednostka brała aktywny udział w działaniach Drugiej Wojny Światowej prowadzonych miedzy innymi na Morzu Śródziemnym oraz Oceanie Atlantyckim. Po zakończeniu wojny okręt wraz z załogą uhonorowani zostali nagrodą Virtuti Militari. Jednostka aktywną służbę zakończyła w 1976 roku i od tamtej pory spełnia funkcje muzealne. Odwiedzając to niecodzienne muzeum na wodzie widzimy świetnie zachowane eksponaty i ma się wrażenie, że statek jest w każdej chwili gotowy do rejsu. Choć jednostka ma już swoje lata, jej wygląd, ze względu na dobrą konserwację na to nie wskazuje.
Żaglowiec „Dar Pomorza”
I jeszcze jedna jednostka pływająca, o której chyba mało kto nie słyszał. „Dar Pomorza” to wiekowy, bo mający już ponad 110 lat żaglowiec, który przez długie dekady był miejscem kształcenia studentów kierunków morskich. Jego początki sięgają lat 1909-1910 kiedy to jednostka ta powstała na potrzeby ówczesnej niemieckiej marynarki. W roku 1929 trzymasztowy żaglowiec „Dar Pomorza” rozpoczął trwającą kilka dekad służbę pod polską banderą. W ciągu ponad pół wieku przemierzył na oceanach i morzach ogromne odległości. W trakcie 102 rejsów przebył ponad pół miliona mil i w tym czasie wyszkoliło się na nim ponad 13 tysięcy kilku pokoleń studentów. Po roku 1983, kiedy to zakończył swoją służbę, statek przekształcono w muzeum, które z czasem stało się jednym z symboli miasta Gdynia. Funkcjonuje on obecnie jako jeden spośród oddziałów Centralnego Narodowego Muzeum Morskiego. Dla zwiedzających dostępne są górny pokład, a poza nim maszynownia, salon komendanta oraz magazyn żagli. Podczas zwiedzania przedstawiana jest jego bogata i pasjonująca historia.
Aleja Statków Pasażerskich
To nietypowa i niecodzienna atrakcja. Tak jak niektóre miasta mają tzw aleje gwiazd, sportowców czy też zasłużonych osobowości, tak Gdynia ma aleję, która upamiętnia wizyty w tutejszym porcie dużych jednostek pływających, wycieczkowców itp. Każde przybicie do brzegu takiego okrętu jest niewątpliwie dużym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Aby zachować dla potomnych pamiątki tych odwiedzin na końcu mola południowego, przy Nabrzeżu Pomorskim utworzona została oryginalna aleja dokumentująca i utrwalająca wizyty dużych okrętów w gdyńskim porcie.
Kępa Redłowska wraz z orłowskim klifem
Gdynia to nie tylko wybrzeże w okolicach portu i nabrzeża w centrum miasta. Tuż pod miastem, w odległości drogi spacerowej są urzekające tereny, które miło jest odwiedzić aby na chwilę odpocząć od zgiełku i hałasu. Jednym z nich jest Kępa Redłowska wraz z wysokim, miejscami na 60 metrów klifem Orłowskim ciągnąca się wzdłuż wybrzeża przez około 650 metrów. Miejsce to jest popularną, zarówno wśród miejscowych jak i turystów trasą spacerową. Idąc nią do końca dojdziemy do niedużego mola w pobliskim Orłowie. Spacer klifem gwarantuje piękne widoki. Z jednej strony bowiem mamy widok z góry ciągnący się po horyzont widok na morze, po drugiej stronie kępę porasta las z wytyczonymi ścieżkami pieszymi oraz rowerowymi. Można jednak zdecydować się na spacer samą plażą. Należy wówczas jednak pamiętać, że klif miejscami może się osunąć z uwagi na ciągłą erozję i podmywanie przez fale Bałtyku.
Cała ta okolica to coś więcej niż urokliwe widoki na morze i miejsce spacerowe. Miejsce to, poza swoimi walorami turystycznymi jest jednym ze starszych rezerwatów przyrody. Rosnący na klifie las dzięki wytyczonym ścieżkom jest doskonałym miejscem spacerowym. Gdynia, a dokładnie jej ścisłe centrum leży zaledwie 2 kilometry dalej, w związku z czym miejsce to jest niezwykle łatwo dostępne nawet jak mieszkamy na samym śródmieściu.
Orłów i drewniane molo
Kiedy idziemy klifem najprawdopodobniej naszym celem będzie leżące w Orłowie nieduże drewniane molo. Jest ono dowodem, że Gdynia to nie tylko pokaźne molo południowe ale i mniejsze w okolicy miasta. Molo istnieje tu od pierwszej wojny światowej. W pierwotnej wersji miało blisko 430 metry długości. Przetrwało ono zawieruchę wojenną lat 1939-1945 jednak nie podołało siłom natury. W 1949 roku zniszczył je sztorm. Zostało ono odbudowane, jednak jego dzisiejsza długość, różne źródła podają wynosi od 115 do 180 metrów, zależnie od miejsca, z którego dokonujemy pomiaru. Miejsce to zdecydowanie ma dużo bardziej kameralny charakter od swojego dużego sąsiada z centrum.
Gdyńskie plaże oraz bulwar nadmorski
Gdynia to także atrakcyjne, przestrzenne i świetnie zadbane plaże. Są one nie tyle stricte atrakcją co miejscem, gdzie można oddać się beztrosko lenistwu i odpoczynkowi. Piaszczyste brzegi ciągną się przez wiele kilometrów wzdłuż wybrzeża. Najpopularniejszym jej odcinkiem jest z pewnością ten sąsiadujący ze Skwerem Kościuszki oraz molem. Mimo że ustępuje wielkością plażom na innych odcinkach to jednak niewątpliwie ten jej fragment ma najbardziej kameralny charakter. Posiada łagodne zejście dzięki czemu rzesze ludzi nie mają problemu, żeby się tu dostać co zapewne jest jednym z powodów, czemu mieszkańcy oraz turyści najczęściej ją wybierają. Poza doskonałym miejscem na odpoczynek oraz relaks to właśnie tutaj rokrocznie odbywają się liczne imprezy kulturalne oraz rozrywkowe na które ludzie przychodzą całymi rodzinami.
Inną nadmorską atrakcją i ulubionym miejscem na spacery jest ciągnący się brzegiem Bulwar. To tu wielu regularnie wybiera się na spacer pieszo lub aby pojeździć na rowerze lub rolkach. W związku z tym trakt ten zazwyczaj w sezonie wiosenno-letnim jest dość mocno zatłoczony i ciężko tu zachować prywatność. Kwitnie tu życie towarzyskie we wszystkich aspektach. Nadmorski Bulwar zaczyna się w Kamiennej Górze a kończy w Redłowie, lub też odwrotnie, zależy od której strony idziemy. Po drodze biegnie poprzez plażę w śródmieściu. Ciekawostką jest, że trakt na redłowskim odcinku jest nie tylko drogą spacerową, a pełni też rolę użytkową. Jest on bowiem tam częścią falochronu osłaniającego wybrzeże przed sztormowymi falami.
Rzeźba „Marzyciela” albo „Dyrygenta fal”
Na koniec części związanej z morskimi atrakcjami coś z przymrużeniem oka. Mowa o jednej z ciekawszych rzeźb, pomników znajdujących się na wodzie niedaleko od plaży miejskiej. Nosi ona popularną nazwę „Marzyciela” lub „Dyrygenta fal”. Wszystko wzięło się od tego, że figurka przedstawia postać z batutą, co jednoznacznie kojarzy się z dyrygentem na koncercie. Do niej przywiązana jest bojka unosząca się na wodzie. Całość daje ciekawy efekt, bowiem gdy porusza się ona pod wpływem fal to wprawia w ruch także samą batutę, co wygląda jakby figurka dyrygowała morskimi falami.
Joseph Conrada i Trzy Maszty Wawrzyńca Sampa – dwa pomniki jedno przesłanie
Drugi ciekawy i warty wspomnienia pomnik. Rzeźba przedstawiająca Josepha Conrada stoi na samym końcu molo i jest jedną z e swego rodzaju wizytówek, jakie ma Gdynia. Postać ta jednoznacznie wiąże i kojarzy się z morzem, choć z zawodu była pisarzem i autorem między innymi szkolnej lektury pt. „Lord Jim”. W bezpośrednim sąsiedztwie, a więc także zaraz przy molo, stoi kolejny rzucający się w oczy monument „Trzy Maszty Wawrzyńca Sampa”, którego nie sposób nie przeoczyć i któremu warto się przyjrzeć. Oba obiekty jako całość są skierowanym to turystów i mieszkańców żeglarskim przesłaniem a dzięki temu ładnie komponują i wpisują się w historię takiego specyficznego miasta jakim jest Gdynia.
Gdynia – kultura, rozrywka, nauka i inne atrakcje pozwalające zabić nudę
Gdynia to takie miasto, w którym nie sposób się nudzić. Ludzie są różni, lubią różnie spędzać czas i mają różnorodne zainteresowania. Miasto to dla każdego, niezależnie od upodobań ma ciekawe propozycje. To kilka wybranych z nich.
Gdynia Infobox czyli Obserwatorium Zmian
Tej nowoczesnej wysokiej szklanej wieży nie sposób przeoczyć z jednego powodu – zdecydowanie góruje ona nad Skwerem Kościuszki i jego okolicą. Obiekt ten to skarbnica wiedzy na temat miasta oraz jego krótkiej, ale ciekawej historii. W tym miejscu można nabyć ciekawe ulotki, obejrzeć mapę trwających ale i też planowanych inwestycji. Jest tu też multimedialna prezentacja całego miasta. Jest tu więc wszystko, co może się przydać zarówno mieszkańcom, jak i gościom, dla których Gdynia to tymczasowe miejsce pobytu. Dla rodziców podróżujących wraz ze swoimi dziećmi na pewno atrakcją będzie strefa juniora, w której maluchy mogą oddać się całkowicie zabawom. Jeśli wsiądziemy do windy szybko dojedziemy na samą górę a stamtąd zobaczymy z innej perspektywy morze i szeroką panoramę okolicy.
Teatr Muzyczny Gdynia
Dla pasjonatów kultury i sztuki jest to pozycja obowiązkowa. Jest to bowiem największy w całym mieście obiekt kulturalny. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosząca 19 tysięcy m2 naprawdę imponuje. Znajdują się tu aż trzy różniące się wielkością widowni sceny: główna dla 1070 widzów, Nowa na 300 i Kameralna z 147 miejscami na widowni. Można tu obejrzeć i wysłuchać znanych musicali, odbywają się tu także koncerty, więc jest w czym wybierać. Dzięki doskonałej akustyce sal i doskonałym efektom dźwiękowo-wizualnym na najwyższym poziomie wizyta tutaj na pewno zapadnie na długo w pamięci.
Warto dodać, że Teatr Muzyczny Gdynia to największy obiekt muzyczno –kulturalny całego Trójmiasta oraz drugi w całym kraju, ustępujący pod tym względem wyłącznie Teatrowi Wielkiemu w Warszawie.
Centrum Nauki Experyment – Gdynia naukowo
W Warszawie jest Centrum Nauki Kopernik. Gdynia nie chciała być gorsza i dlatego postawiono tu podobny obiekt pełniący niemal identyczną funkcję. Podobnie jak w stolicy także i tu postawiono na przyjemne, łatwe i lekkie metody poznawania zagadnień naukowych metodą pytań i szukania odpowiedzi poprzez doświadczenia oraz zajęcia praktyczne. Prezentowane tu wystawy i stałe ekspozycje są pomocne przy zgłębianiu zagadnień związanych z nauką, techniką, przyrodą oraz ludzką anatomią.
Gdynia Arena
Kolejne miejsce, które w pewnym sensie wzoruje się na słynnym obiekcie w innym mieście. Gdynia Arena podobnie jak jej odpowiednik w Katowicach, czyli popularny Spodek, jest uniwersalną halą sportowo-widowiskową mogącą pełnić różne funkcje zależnie od potrzeb. W odróżnieniu od Spodka jest jednak dużo nowszy, gdyż jego otwarcie miało miejsce około 10 lat temu. Jest to też budynek o nowoczesnym designie, który ładnie komponuje modernistycznym wyglądem miasta.
Muzeum Miasta Gdynia – kompendium historii
Jak już było wspomniane na samym początku, Gdynia to miasto młode o zaledwie około 100-letniej historii. Nie oznacza to jednak wcale, że historia ta jest nudna i nieciekawa. Wręcz przeciwnie. Jest tak choćby ze względu na szybkie tempo rozwoju miasta, którego wiele innych ośrodków miejskich mogłoby pozazdrościć.
Historię, krótką ale niezwykle wciągającą, opowiada Muzeum Miasta Gdynia leżące blisko Muzeum Marynarki Wojennej, przy plaży miejskiej. Jest to więc lokalizacja przyjazna i łatwo dostępna a wizyty w obu placówkach z łatwością można połączyć w ramach jednego dnia zwiedzania.
Przedstawiona tu ekspozycja ukaże Ci w jaki sposób mała nieznana szerzej nadmorska wioska stała się w ciągu około 100 lat ponad 100-tysięcznym miastem. Jak mała wioska ewoluowała i rozrastała się do tego, czym jest dzisiaj. Możemy się na miejscy zapoznać z obszernym materiałem fotograficznym ukazującym kolejne etapy rozwoju Uzupełniają je historyczne pocztówki oraz liczne dzieła sztuki pokazywane w ramach zmieniających się czasowych ekspozycji. Poznamy tu też najważniejsze aspekty gdyńskiego boomu z lat 20.tych i 30.tych ubiegłego stulecia w tym ekonomiczne, społeczne oraz architektoniczne.
Muzeum Motoryzacyjne
Miejsce, które dla pasjonatów motoryzacji jest pozycją obowiązkową. Muzeum mieści się w zadaszonej hali wystawowej, gdzie można zobaczyć cenne eksponaty z różnych czasów. Wśród eksponatów są pochodzące z czasów Drugiej Wojny Światowej półciężarówki oraz motocykle. Są tu pojazdy z całego świata, zarówno takie luksusowe jak i modele popularnych marek.
Gdyńskie Muzeum Emigracji
Placówka poświęcona zagadnieniu emigracji Polaków powstała zaledwie kilka lat temu, w roku 2015. Jest to pierwsza i na chwilę obecną jedyna placówka prezentująca tą tematykę. Dzięki zgromadzonym eksponatom, a jest ich tu ponad 10 tysięcy, poznajemy wiele aspektów tego zjawiska, jego przyczyn i przebiegu trendów na przestrzeni czasu. Poznamy tu także liczne osiągnięcia mieszkających za granicą Polaków. Placówka muzeum mieści się tam, gdzie w przeszłości znajdował się Morski Dworzec miasta Gdynia.
Kolejka linowo-terenowa na Kamienną Górę
Kolejki linowe w zdecydowanej większości kojarzą się z górami i miejscowościami górskimi. Gdynia, jako miasto nadmorskie miasto także pod tym względem jest dość wyjściowe, ponieważ jest tu kolej linowa z gondolowymi 8-osobowymi wagonikami kursującymi na szczyt lokalnego wzniesienia Kamienna Góra. Podczas jazdy w miarę wznoszenia możemy podziwiać z wysokości coraz szerszą panoramę okolicy. Widzimy między innymi urocze tereny nadmorskie, port jachtowy, Skwer Kościuszki a nawet Zatokę Gdańską. Na szczycie góry stoi postawiony w latach 90.tych ubiegłego stulecia wysoki na 25 metrów krzyż, będący charakterystycznym i rozpoznawalnym punktem w całej okolicy.
Powyższa lista atrakcji nie jest wyczerpująca i całkowita. Gdynia posiada wiele interesujących propozycji dla każdego niezależnie od wieku, zainteresowań oraz prywatnych preferencji. Ostateczny kształt listy zwiedzania miasta zależy od tego ile czasu zamierzamy poświęcić na wizytę w mieście. Lista ta to punkt wyjścia i można ją rozbudowywać wedle własnych potrzeb.