Światowy Dzień Otyłości – czas na refleksję nad stylem życia i zdrowiem

4 marca tego roku upłynął pod znakiem Światowego Dnia Otyłości. To moment, który powinien skłonić nas wszystkich do głębszego zastanowienia się nad swoim zdrowiem i trybem życia. W Gdyni z różnorodnych działań promujących zdrowy styl życia skorzystało już ponad 1700 osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Otyłość plasuje się na szóstym miejscu na liście czynników ryzyka powodujących najwięcej zgonów na świecie. Zdaniem specjalistów, już w przyszłym roku co czwarty mieszkaniec globu (2,7 mld osób) może borykać się z problemem nadwagi lub otyłości. W Polsce, statystyki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że ponad 60 procent mężczyzn oraz prawie tyle samo kobiet zmaga się z nadmiarem kilogramów, a co piąty Polak cierpi na otyłość. Badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia wykazały, że problem nadwagi i otyłości jest coraz bardziej powszechny w polskim społeczeństwie. Najbardziej niepokojące jest to, że największy skok w statystykach dotyczy dzieci i młodzieży. W grupie wiekowej 7-13 lat otyłość jest największym zagrożeniem.

Gdynia jest miastem, które aktywnie włącza się w działania mające na celu poprawę zdrowia swoich mieszkańców. Jak mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni odpowiedzialny za jakość życia: „Od 2019 roku realizujemy program polityki zdrowotnej skupiony na profilaktyce i leczeniu nadwagi oraz otyłości wśród młodzieży z naszego miasta. W latach 2019-2023 program ten objął swoim zasięgiem ponad 400 osób, dla których przeprowadzono blisko 8200 konsultacji. Profilaktyka jest kluczowa dla ochrony zdrowia.”