dzien-morza

Światowy Dzień Morza rozświetlił Gdynię na niebiesko

W minioną środę odbył się Światowy Dzień Morza, który świętowali również mieszkańcy Gdyni. W ramach celebracji obiekty morskie i atrakcje turystyczne w mieście rozświetliły niebo na niebiesko. W tym roku Święto Morza poświęcono marynarzom – prawdziwym bohaterom żeglującym na otwartych wodach.

Światowy Dzień Morza odbywa się co roku w ostatni czwartek września, dlatego tym razem przypadł na 29 września. Z okazji święta wszystkie obiekty marinistyczne w Gdyni, takie jak Uniwersytet Morski, Urząd Morski w Gdyni, żaglowiec „Dar Młodzieży” oraz Kapitanat Portu Gdynia, rozbłysły niebieskim światłem. Wszystkie obiekty zaczęły lśnić niebieską aurą po godzinie 19:00.

Inicjatorem święta jest Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), która w tym roku postanowiła zadedykować ten dzień marynarzom na całym świecie. Zamiarem było uhonorowanie marynarzy za ich poświęcenie i odwagę, a także za pokonywanie ogromnych trudności, jakie napotykali w ostatnich latach z powodu szerzącej się pandemii koronawirusa.

Hasło przewodnie święta brzmiało „Marynarze: w centrum żeglugi”. Natomiast samo święto miało na celu zachęcanie wszystkich, w tym również rządy krajów morskich, do udzielania wsparcia ludziom morza i jak największą redukcję obostrzeń panujących na skutek COVID-19. Zawód marynarza to bardzo ciężki kawałek chleba, któremu nierzadko towarzyszy niebezpieczeństwo, izolacja, depresja, problemy psychiczne i inne negatywne aspekty, na jakie narażone są osoby nieustannie przebywające na otwartych wodach.

Niebieski hołd dla marynarzy

W związku z uczczeniem marynarzy IMO zdecydowała rozświetlić na niebiesko swój pomnik Marynarza, który widnieje na budynku siedziby głównej IMO w Londynie. Do organizacji dołączyły się instytucje marynistyczne z całego świata, również dekorując swoje obiekty niebieską poświatą.

W Gdyni niebieskie światło rozbłysło o godzinie 19:00 i utrzymywało się do godziny 22:00. Wyjątkiem był Urząd Morski w Gdyni przy ulicy Chrzanowskiego 10, gdzie niebieska aura błyskała swoim światłem aż do północy. Niebieskie światło można było podziwiać nie tylko z lądu, ale i z morza, a także z wielu różnych punktów widokowych.

Z okazji Światowego Dnia Morza media społecznościowe zostały zalane falami przepięknych zdjęć błyszczących na niebiesko budynków, żaglowców, latarni morskich i pomników z różnych zakątków planety, składając wyrazy szacunku i podziękowania wszystkim wilkom morskim.