alpinista

24 września odbędą się Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze

W piątek o godzinie 19:00 odbędzie się 139 edycja Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”, która prezentowana będzie na kanale YouTube pn. „Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze”. Program organizowany jest przez Hufiec ZHP Gdynia i Miasto Gdynia, podczas którego Marcin Tomaszewski zabierze swoich widzów w najpiękniejsze zakątki górskie naszej planety.

Program będzie obejmować wspinaczkę w stylu Big Wall, wyprawy po górskich szlakach i filozofię alpinistyczną. 139 edycja zabierze poszukiwaczy przygód na górskie tereny Pakistanu, Wenezueli, Alaski, Patagonii i na Ziemię Baffina. Są to idealne miejsca na wspinaczkę alpinistyczną, gdzie ogromne ściany skalne oczekują swoich zdobywców. Program poprowadzi Marcin „Yeti” Tomaszewski, który jest dzisiaj jednym z najlepszych alpinistów na świecie.

Marcin Tomaszewski i przygoda na Big Wallach

Marcin Tomaszewski jest ekspertem we wspinaczkach Big Wall i doskonale radzi sobie w przejściach wielkościankowych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w swoim fachu i jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych alpinistów. Ponadto, pracuje także jako instruktor wspinania, autor tekstów, bajkopisarz i fotograf. Jego najsłynniejsze książki to „Wspinaczka – podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych” oraz „Tato”.

Jednak to, co Yeti kocha najbardziej, to styl wspinaczki Big Wall, podczas którego alpiniści zmagają się z ogromnymi urwiskami skalnymi sięgającymi nawet tysiąca metrów wysokości. Jest to bardzo wymagające i ciężkie zadanie składające się z licznych wyzwań technicznych, wytyczania tras, zabezpieczania lin poręczowych, a także podwieszania biwaków na platformach portalledge. Przygoda na takiej ścianie może trwać od 2 nawet do 36 dni. Z tego względu potrzebny jest najwyższej jakości sprzęt, który będzie w stanie oprzeć się warunkom atmosferycznym i będzie na tyle poręczny, aby móc transportować go po skalnej ścianie.

Podczas Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych uczestnicy programu będą mieli też szansę na wygranie atrakcyjnej gry planszowej, którą ufundowało wydawnictwo Rebel.