ikarus-gdynia

Na gdyńskie ulice wyjadą zabytkowe Ikarusy

W nadchodzącą niedzielę na ulicach Gdyni zawitają legendarne Ikarusy, które jeszcze 30 lat temu przewoziły pasażerów w całym kraju. Autobusy miejskie marki Ikarus dominowały na ulicach polskich miast przez kilkadziesiąt lat, stając się jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli komunikacji miejskiej XX wieku. Gdyński Ikarus będzie jeździł na linii 150, a przejazd tą zabytkową machiną będzie bezpłatny.

10 października gdyńskie ulice ponownie zostaną oddane do użytku autobusom marki Ikarus, które będą spełniać swoje obowiązki przewozowe na trasie linii 150. Mieszkańcy Gdyni będą mieli do dyspozycji aż trzy takie pojazdy, które będą kursować w godzinach 11:00-18:00. Te gdyńskie atrakcje z dawnych lat nie zastąpią obecnych autobusów, ponieważ będą to kursy dodatkowe – poza tradycyjnym rozkładem jazdy.

Bezpłatne przejażdżki Ikarusem 280

Podczas bezpłatnych przejazdów Ikarusami pasażerowie będą otrzymywać ulotki, w których opisana jest gdyńska historia marki Ikarus 280 i eksploatacja tych pojazdów na ulicach Trójmiasta. Treść ulotek została opracowana przez prof. Olgierda Wyszomirskiego. Natomiast pomysł na ponowne wypuszczenie Ikarusów ze swojej stajni zrealizowany został przez Łukasza Staniszewskiego z firmy transportowej „Kultowy Ikarus”.

Legendarne Ikarusy 280 będą krążyć po ulicach Gdyni co 40 minut, oferując swoje usługi zarówno mieszkańcom miasta, jak i turystom. Czerwone autobusy będą kursować z pętli Witomino Leśniczówka w godzinach 11:04-17:04 oraz z pętli Oksywie Godebskiego w godzinach 11:47-17:47. Podczas przejazdu nie trzeba będzie korzystać ze staroświeckiego kasownika do biletów, ponieważ przewóz Ikarusami będzie darmowy.

Krótka historia gdyńskich Ikarusów

Ikarus 280 to autobus, który montowany był w Polsce w latach 90., wykorzystując gotowe karoserie importowane z Węgier. Oryginalnie Ikarus produkowany był w Budapeszcie w latach 1971-2003. Ikarus odznaczał się dwuskrzydłowymi drzwiami i charakterystyczną doczepą, dzięki której autobus był potocznie nazywany „łamańcem”. W momencie, gdy pierwsze Ikarusy zjechały z linii produkcyjnej, były postrzegane jako pojazdy z nowoczesnymi i wygodnymi rozwiązaniami dla pasażerów.

W Gdyni pierwsze Ikarusy pojawiły się na ulicach 6 października 1981 roku, a więc dokładnie 40 lat temu. Zespół Komunikacji Miejskich w Gdyni posiadał w swoim składzie aż 151 Ikarusów 280, które przez wiele lat stanowiły jej siłę napędową. Schyłek gdyńskich Ikarusów nastąpił dopiero 22 czerwca 2007 roku, mając na swoim koncie 26 lat eksploatacji.