Mieszkańcy Gdyni otrzymali blisko 450 tysięcy złotych na wymianę starych pieców na nowoczesne źródła ciepła

Obywatelom Gdyni przyznano niemal pół miliona złotych w ramach programu dotacji na modernizację systemów grzewczych. W trosce o ekologię i zdrowie mieszkańców, zgodnie z uchwałą antysmogową dla miast, do września 2024 roku wszystkie niewydolne i stare piece mają zostać zastąpione nowymi.

– W ubiegłym roku odnotowaliśmy największą liczbę zgłoszeń na dotacje, co przekłada się na realne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym mieście. To ma bezpośredni wpływ na standard życia naszych mieszkańców – komentuje sytuację Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Jesteśmy wdzięczni naszym mieszkańcom za zaangażowanie i aktywność, dzięki którym Biuro ds. Energetyki mogło przyznać tak wiele dotacji na wymianę nieefektywnych pieców.

W 2023 roku w Gdyni przydzielono łącznie 179 miejskich dotacji, gdzie 47 z nich były przeznaczone na zmianę obecnej formy ogrzewania na bardziej ekologiczną, co przyczynia się do redukcji emisji CO2. Najczęściej mijane były stare piece węglowe na nowatorskie instalacje gazowe. Maksymalna wartość dotacji wynosiła 4306,50 zł, a minimalna to 1800 zł.

Pozostałe dotacje były skierowane na ograniczenie konsumpcji tradycyjnej energii w domach mieszkańców, poprzez zakup i montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne surowce energetyczne. Najbardziej popularnymi inwestycjami były systemy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. W tych przypadkach wartość dotacji mieściła się w granicach od 2500 zł do 5000 zł (dla instalacji zlokalizowanego na budynku wielorodzinnym).