"Wieczna komedia" w Teatrze Gdynia Główna: Refleksje Arystofanesa w nowoczesnym kontekście

Scena Teatru Gdynia Główna stała się niedawno miejscem, gdzie ożywiło się starożytne greckie dzieło w postaci spektaklu „Wieczna komedia”. Grzegorz Kujawiński, twórca scenariusza i reżyser tego przedstawienia, czerpał inspiracje z pracy znanego komediopisarza Arystofanesa.

Podczas rozmowy z PAP, Kujawiński wyznał, że podczas lektury „Sejmu Kobiet” Arystofanesa zdawał sobie sprawę z aktualności tej antycznej sztuki. Przywołał na myśl bohaterki swojego spektaklu, które są zainspirowane przez postacie stworzone przez greckiego pisarza, jako kobiety zdecydowane na łączenie sił i walkę o swoje prawa oraz lepszą pozycję społeczną a także biorące pod uwagę problem stereotypów płciowych.

Kujawiński skupił się na sytuacji kobiet we współczesnym świecie, podkreślając kontynuację problemów od czasów Arystofanesa – około 2,5 tysiąca lat temu. W jego ocenie, mimo upływu wieków jesteśmy ciągle narażeni na te same stereotypy i problemy. Twórca zwrócił uwagę na niezmienną konieczność zmierzenia się z tymi kwestiami i podkreślił zasadniczą rolę walki o prawa kobiet.