Mieszczący się przy ul. Orłowskiej 6 w Gdyni-Orłowie Domek Stefana Żeromskiego przyciąga do siebie licznych odwiedzających, którzy kroczą szlakiem wiekopomnych zabytków Trójmiasta. Ta nietuzinkowa atrakcja znajduje się w bardzo charakterystycznym miejscu – między klifem a molo, gdzie oferuje historyczny skok w przeszłość dla wszystkich miłośników jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.
Stefan Żeromski przybył do Orłowa w 1920 roku, wynajmując ten piękny domek od maja do września. Powodem jego wizyty była decyzja lekarzy, którzy zalecili pisarzowi pobyt nad morzem ze względu na stan zdrowotny jego serca i płuc.
Okazało się, że podczas pobytu w Orłowie Żeromski uzyskał nie tylko korzyści zdrowotne. Został też zainspirowany pięknymi widokami i malowniczymi krajobrazami, które poruszyły jego pisarską twórczość. To właśnie tutaj spod pióra mistrza zrodziła się słynna opowieść „Sambor i Mestwin”, a także koncepcja na jego kolejny utwór zatytułowany „Wiatr od morza”, który powstał w 1922 roku.
Jednym z najciekawszych zabytków Gdyni jest torpedownia, o której piszemy tutaj.
Muzeum z najcenniejszą kolekcją Stefana Żeromskiego
Dzisiaj w Domku Stefana Żeromskiego znajduje się ekspozycja muzealna pod nazwą „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego”, którą można podziwiać na piętrze budynku. Wystawa skupia w sobie kopie rękopisów i listy prozaika, stare wydania jego utworów literackich, a także szereg innych pamiątek i artefaktów związanych z twórczością tego znakomitego pisarza.
Domek Stefana Żeromskiego to definitywnie jedno z tych miejsc w Gdyni, jakie każdy turysta powinien uwzględnić na swojej liście atrakcji do zwiedzenia. Ponadto, na parterze usytuowana jest także gustowna kawiarenka, gdzie można zamówić pyszny deser lub orzeźwiający napój i cieszyć się zachwycającym widokiem na gdyńską panoramę.
A jeżeli interesują Cię obiekty związane ze Stefanem Żeromskim, zawsze możesz odwiedzić teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.