dar-mlodziezy

„Dar Młodzieży” największą choinką nad Bałtykiem

Mieszkańcy Trójmiasta otrzymali od Gdyni olśniewający podarek świąteczny, który będzie rozświetlać nabrzeże Pomorskie przez cały okres bożonarodzeniowy. Choinka została zamontowana na jednym z masztów żaglowca, unosząc się na wysokości prawie 60 m n.p.m. Do przygotowania dekoracji zużyto około 500 światełek świątecznych i ponad 500 m sznura.

Jak podaje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, lampki świąteczne na „Darze Młodzieży” zainstalowano z dwóch powodów. Jednym są oczywiście zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Natomiast drugim jest swego rodzaju gest pamięci w stosunku do marynarzy, którzy spędzają święta na morzu, z dala od swoich rodzin.

„Dar Młodzieży” w rejsie dookoła świata

Pierwszy raz światełka na „Darze Młodzieży” rozbłysły w grudniu 2018 roku. Był to czas, gdy ta słynna, trzymasztowa fregata cumowała u wybrzeży Los Angeles podczas brania udziału w rejsie dookoła świata zwanym „Rejsem Niepodległości”.

„Dar Młodzieży” to najsłynniejszy statek w Polsce. Wyposażony jest w trzy maszty – grot (49,5 m wysokości), fok (49,5 m wysokości) i krojc (46,5 m wysokości). Z kolei rozwieszone na fregacie światełka można podziwiać nawet na 60 m wysokości. Złożona z 500 m sznura i 500 lampek, ta fantastyczna dekoracja świąteczna jest dzisiaj jednym z najbardziej zauważalnych miejsc w Trójmieście.