Zrównoważone strategie energetyczne w centrum uwagi podczas corocznego spotkania ekspertów ds. energii

Spotkania energetyków gminnych, które odbywają się co roku, stały się nieodłączną częścią kalendarza eventowego naszego miasta. Tym razem, 6 czerwca 2024 roku, znowu mogliśmy gościć specjalistów od spraw samorządowych związanych z energetyką. Dyskusje podczas spotkania skupiły się na szeregu istotnych zagadnień – od czystej energii i modernizacji budynków po efektywność energetyczną, unijne dyrektywy i europejskie fundusze przeznaczone na rozwój metropolii.

Organizacją wydarzenia zajęło się Biuro Energetyki Urzędu Miasta Gdyni we współpracy z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz innymi kluczowymi uczestnikami, takimi jak PGE Energia Ciepła S.A., Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Wszystko to odbywało się w ramach prac Komisji Infrastruktury i Środowiska OMGGS.

Na szczególną uwagę zasługują główne tematy, które podjęto podczas spotkania. Wśród nich znalazły się kwestie takie jak Port Czystej Energii – nowoczesna instalacja odzysku energii z odpadów, która powstaje w Gdańsku i jest jedną z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale także w Europie; termomodernizacja budynków, w tym tych zabytkowych; możliwości finansowania z Europejskich Funduszy oraz Dyrektywa EPBD, będąca częścią Zielonego Ładu, której celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie zużycia energii przez budynki na terenie całej Unii Europejskiej.

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali Bartłomiej Austen, pełniący funkcję wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju oraz Emilia Szczerba, będąca na stanowisku dyrektora departamentu handlu w PGE Energia Ciepła S.A.