Parking P&R na ul. Korzennej w Gdyni Karwiny działa zgodnie z zapowiedziami

Przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdyni Karwiny obsługuje pasażerów korzystających z transportu publicznego, którzy teraz mogą bezpłatnie parkować swoje pojazdy przy ulicy Korzennej. Parking, działający na zasadzie „park and ride”, został uruchomiony zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Przy ul. Korzennej, jeszcze nie tak dawno, znajdowały się prywatne parkingi, które były płatne. W ramach projektu tworzenia węzła Karwiny, powstało tam miejsce postojowe przeznaczone dla pasażerów korzystających z integracyjnego węzła transportu publicznego. Parking ten oferuje 158 miejsc dla samochodów, w tym 16 przystosowanych dla osób niepełnosprawnych oraz 8 dla motocykli.

Na początku bieżącego roku parking został udostępniony do użytku kierowców. W ostatnich dniach pojawiło się tam nowe oznakowanie poziome, które zostało wymalowane dzięki odpowiednim warunkom pogodowym. Zgodnie z wcześniejszą deklaracją, parking ma pełnić funkcję „park and ride”. Informacje o tym zawiera również oznakowanie pionowe zamontowane przy wjeździe na parking. Zgodnie z nim, miejsca postojowe są dostępne za darmo tylko dla osób posiadających bilety elektroniczne lub z kodem QR na przejazdy środkami transportu publicznego: MZKZG, ZKM Gdynia, SKM Trójmiasto, Polregio.

Parkingu typu „park and ride” mają na celu zachęcenie do korzystania z komunikacji publicznej poprzez zapewnienie rotacji dostępnych miejsc parkingowych. Kierowcy, którzy korzystają z nich mają możliwość przesiadki do transportu zbiorowego, co przyczynia się do ograniczenia liczby samochodów na ulicach Gdyni. Podobną funkcję pełni również parking znajdujący się przy węźle Chylonia.