dokarmianie-ptakow

Zimowe dokarmianie ptaków i gdyńskie kaczkomaty

W ramach realizacji projektów Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Gdyni postanowili wesprzeć swoich fruwających sąsiadów, rozstawiając na terenie miasta dwa nowe kaczkomaty. Dzięki instalacji tego sprzętu ptaki będą mogły zajadać swoją ulubioną karmę przez cały okres zimowy.

Kaczkomaty umieszczono przy zbiornikach wodnych, które są częstym celem spacerów i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Gdyni. Przy zbiornikach pojawia się także wiele osób, które dokarmiają ptactwo chlebem i innymi rodzajami żywności. Niestety zarówno chleb, jak i wiele rodzajów karmy używanej przez osoby dokarmiające ptaki, zazwyczaj nie stanowi zdrowego wyboru dla zwierząt.

Natomiast w kaczkomatach umieszczane są mieszanki ziaren, które nie tylko są uważane przez ptaki za jeden z ich najlepszych przysmaków. Karma ta odznacza się również zbilansowaną zawartością składników odżywczych, zapewniając pierzastym śpiewakom dzienną dawkę zdrowego pożywienia.

Ażeby aktywować kaczkomat, wystarczy przekręcić pokrętło, które odblokowuje wysyp pokarmu. Trzeba mieć na uwadze, że po przekręceniu pokrętła, karma zacznie wysypywać się z kaczkomatu. Dlatego najlepiej podstawić jakiś plastikowy pojemnik (np. kubek po jogurcie) albo nasypać karmę prosto na dłonie. I już można dokarmiać ptaszki.

Gdzie można znaleźć nowe kaczkomaty

Kaczkomaty można znaleźć przy oczku wodnym na skwerze ks. Mazura na Dąbrowie i na skwerze ks. J. Mowińskiego na Witominie. Obydwa urządzenia obsługiwane są przez funkcjonariuszy EkoPatrolu Straży Miejskiej. Ponadto, każdy kaczokmat posiada tabliczkę z instrukcją obsługi, a także przydatne informacje z dziedziny dokarmiania ptaków.

Należy mieć na uwadze, że różne gatunki ptaków wymagają różnej karmy. Na przykład, dzięcioły i sikorki uwielbiają wiszące kawałki niesolonej słoniny, podczas gdy wróble i kowaliki preferują ziarna pszenicy, słonecznika, prosa i owsa. Jeżeli chodzi o dzwońce, rudziki i jemiołuszki, najlepszą opcją będą suszone owoce jarzębiny albo dzikiej róży.