Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ernesta Brylla, wybitnej postaci polskiej kultury i honorowego obywatela Gdyni. Ten utalentowany poeta, dramaturg, tłumacz i dyplomata, zasłużył na swoje miejsce w annałach polskiej kultury. Zmarł w wieku 89 lat.
Bryll urodził się na początku marca 1935 roku w Warszawie. Swoje dzieciństwo spędził między Starym Komorowem a Gdynią, gdzie uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego.
Studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego ukończył w 1956 roku, a dwa lata później światło dzienne ujrzał jego debiutancki tomik poetycki „Wigilie wariata”.
Przez kolejne lata Ernest Bryll zdobywał doświadczenie zawodowe w różnych dziedzinach. Był dziennikarzem w „Po Prostu”, pełnił rolę kierownika literackiego Teatru Telewizji oraz Teatru Polskiego w Warszawie. Był dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie, a także wykładowcą na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i na Sunny University w Albany w USA. W latach 1991-1995 reprezentował Polskę jako ambasador w Republice Irlandii. Bryll znał się również na tłumaczeniach – przekładał teksty z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz.
Ernest Bryll był nie tylko wybitnym twórcą, ale i licznie nagradzanym. Zdobywał liczne nagrody i odznaczenia, takie jak Nagroda II stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki, Nagroda im. Stanisława Piętaka, Nagroda Miasta Warszawy, Nagroda Narodowego Funduszu Kultury, Order Irlandzkiego Rodu Królewskiego, Nagroda im. Franciszka Karpińskiego, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Na swoim koncie miał również Nagrodę im. Cypriana Norwida w kategorii „Literatura”.
Wśród dzieł Ernesta Brylla znajdują się takie perły jak popularny musical „Kolęda-nocka”, nawiązujący do polskiej historii „Rzecz listopadowa” czy spektakl „Wieczernik”.
Bibliografia Brylla jest niezwykle bogata i obejmuje różnorodne formy literackie: poezję, dramaty, oratoria, sztuki teatralne, musicale, tłumaczenia i piosenki. Jego teksty śpiewane były przez wielu znakomitych polskich artystów, takich jak Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta oraz zespoły 2 plus 1 i Myslovitz.