Zapobieganie wyzyskiwaniu starszych osób: Policja w Gdyni organizuje debatę

Nieustannie rosnący problem wyłącznie seniorskich ofiar oszustów motywuje służby porządkowe do podjęcia działań. Policjanci z Gdyni zdecydowali się na organizację otwartej debaty dla seniorów, której celem będzie uwrażliwienie starszych ludzi na różne metody przestępcze stosowane przez oszustów. Spotkanie odbędzie się 10 sierpnia w Centrum Aktywności Seniora.

Przytroczą ci oni na drzwi czy zadzwonią do twoich bliskich? Niestety, oszuści mają niebywałe umiejętności manipulacji i często skutecznie ukrywają swoje prawdziwe intencje. Ofiary często odkrywają prawdę dopiero po stracie dziesiątek tysięcy złotych, cennych przedmiotów czy całego dorobku życia. Najpopularniejszymi scenariuszami są udawanie pracownika poczty, policjanta prowadzącego specjalną akcję czy krewnego o potrzebie natychmiastowej pomocy finansowej.

Zagadnienie dotyczy również Gdyni, dlatego miejscowi policjanci postanowili podjąć działania prewencyjne. W czwartek, 10 sierpnia zaplanowane jest spotkanie-debata pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W trakcie spotkania seniorzy dowiedzą się, jakim taktykom najczęściej ulegają ofiary oszustów, jak zgłosić potencjalne zagrożenie oraz gdzie szukać pomocy po staniu się ofiarą przestępstwa. Miejscem spotkania jest Centrum Aktywności Seniora przy ulicy 3 Maja 27 (start o godzinie 12:00).

Format spotkania jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko seniorów. Każdy kto obawia się, że może paść ofiarą oszusta powinien rozważyć udział w spotkaniu. Możemy również pomóc poprzez informowanie o takim wydarzeniu potencjalnie narażonych na atak oszustów członków naszej rodziny czy sąsiadów. To także idealna okazja do nawiązania bezpośredniego kontaktu z lokalnym dzielnicowym.