Wybory do Sejmu i Senatu RP: Ostatnie dni na dopełnienie formalności

Rozważane wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej zaplanowane są na niedzielę, 15 października. Do dnia dzisiejszego, w Gdyni wyemitowano 4 887 certyfikatów oraz przyjęto 13 766 aplikacji na przeniesienie miejsca głosowania. Takie dokumenty są konieczne dla osób, które planują oddać swój głos poza swoim miejscem zamieszkania. Dzisiaj, 12 października to ostatnia szansa na dopełnienie tych wymogów.

Zaświadczenie potwierdzające prawo do uczestnictwa w głosowaniu lub wniosek o zmianę lokalizacji głosowania – te dwa dokumenty są niezbędne, aby móc wziąć udział w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej poza stałym miejscem zamieszkania. W Gdyni do tej pory wydano 4 887 zaświadczeń i 13 766 wniosków o zmianę miejsca głosowania (dodanie do listy wyborczej), co stanowi rekordową liczbę w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Chciałbym przypomnieć, że dzisiaj, czyli 12 października, jest ostatni dzień na dopełnienie tych formalności, a w niedzielę 15 października będzie można oddać swój głos, na przykład w innym mieście.

Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala na oddanie głosu w wyborach w dowolnej obwodowej komisji wyborczej na terenie kraju i za granicą. Każda osoba, która ukończyła 18 lat i ma prawa wyborcze, może uzyskać ten dokument. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy do 12 października, obowiązkowo z dowodem osobistym. Zaświadczenie o prawie do głosowania otrzymujesz natychmiast. W Gdyni są one wydawane w głównym budynku Urzędu Miasta (al. Marszałka Piłsudskiego 52/54) – w dni robocze od 8:00 do 16:00 lub w Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera – od 10:00 do 18:00.