USS Ross DDG-71 w Gdyni

W tym tygodniu, w poniedziałek (16 listopada), do portu przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni wpłynął amerykański niszczyciel USS Ross DDG-71. Wprowadziły go tam dwa holowniki. Niestety okrętu nie można było zwiedzać.

Jest niszczycielem, stworzonym w stanie Missisipi. Pierwszy raz na szerokie wody wypłynął w roku 1997. Ma długość 505 stóp, co po przeliczeniu daje 154 metry, natomiast szerokość wynosi 20 metrów. Prędkość to około 50 kilometrów na godzinę. Okręt ma także swoje lądowisko dla helikopterów. Jego budowę ufundowała wdowa po zmarłym kapitanie Rossie. Port macierzysty tej jednostki znajduje się w Hiszpanii.

Statek był obecny na Morzu Śródziemnym, Adriatyku, Zatoce Perskiej, Morzu Adriatyckim czy Oceanu Arktycznego. Teraz głównie pływa po wodach Morza Czarnego.

Część nadbrzeża została zamknięta i odgrodzona kontenerami, ale nie jest to jednak nic szczególnego, a raczej rutynowe działanie w przypadku, kiedy do portu wpływa amerykańska jednostka.

Statek nie będzie cumował zbyt długo, ponieważ wpłynął do portu tylko w celu załadowania niezbędnych zapasów. Tuż po załadowaniu towaru, powinien odpłynąć 17 listopada.