Środki unijne w walce z pandemią, trafią do gdyńskich szpitali

Prawie sześć i pół miliona złotych otrzymają gdyńskie szpitale na walkę z COVID-19 w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej. Pieniądze pozwolą na pokrycie kosztów związanych z zakupem łóżek, zaawansowanego systemu teleinformatycznego, który umożliwi zdalną diagnostykę radiologiczną oraz zintegrowanych izb przyjęć. Jest to już kolejna taka pomoc z Unii Europejskiej dla szpitali w Gdyni.

Dodatkowe środki na walkę z koronawirusem

Na pomoc z Unii mogą liczyć Szpital św. Wincentego a Paulo oraz Szpital Morski Polski Czerwony Krzyż w Gdyni. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa pomorskiego na lata 2014-2020. W sumie szpitale mogą liczyć na prawie sześć i pół miliona złotych. Pieniądze pokryją zakup specjalistycznego sprzętu oraz infrastruktury, która pomoże w walce z pandemią.

W Szpitalu Morski Polski Czerwony Krzyż zostanie stworzona zintegrowana izba przyjęć, która przejmie obowiązki trzech innych izb, które działały oddzielnie do tej pory. Połączone zostaną izba przyjęć ginekologiczna, internistyczna oraz ogólna. Zostaną również zakupione łóżka oraz przeprowadzone wszelkie potrzebne prace budowlane. Zarówno w Szpitalu Morski PCK, jak i Szpitalu Świętego Wincetengo a Paulo zostanie wprowadzony nowoczesny, innowacyjny system teleinformatyczny, który pozwoli na sprawniejszą diagnozę pacjentów radiologicznych. Linia radioterapeutyczna Aria Oncology Information System umożliwia zdalną diagnozę i jest docenianym na całym świecie rozwiązaniem. 

Unia pomaga szpitalom

To nie pierwsza taka pomoc dla polskich szpitali. Gdynia miała już okazję korzystać unijnej pomocy wcześniej w walce z koronawirusem. W maju zeszłego roku placówki otrzymały w sumie dwadzieścia milionów złotych na zakup sprzętu i środków ochrony osobistej. W styczniu tego roku natomiast ponownie placówki otrzymały ponad siedem milionów na nowoczesny sprzęt umożliwiający sprawną diagnostykę pacjentów z COVID-19. Łącznie gdyńskie szpitale skorzystały już z dofinansowania w kwocie przewyższającej szesnaście milionów złotych, tylko w tym roku.