Smutna wiadomość z Gdyni: Aktor Andrzej Richter nie żyje

W środę, Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) na swoim profilu na Facebooku przekazał wiadomość pełną smutku. Odnotowaliśmy stratę Andrzeja Richtera (19.11.1939 – 7.01.2024), zasłużonego aktora z Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, który od 1964 roku aktywnie uczestniczył w działaniach naszego Stowarzyszenia.

W hołdzie dla Andrzeja Richtera, Oddział ZASP w Gdańsku przygotował wspomnienie, w którym podkreślono jego zaangażowanie w prace teatralne. Według nich, Richter był osobą, która poświęcała się całkowicie swojej pracy jako aktor, ale nie tylko. Był również niezwykle czujny i empatyczny wobec tego, co działo się wokół teatru – koncentrował się przede wszystkim na problemach życiowych swoich koleżanek i kolegów z zespołu teatralnego, zarówno aktorskiego jak i pozostałych pracowników. Zawsze miał świadomość, komu i w jaki sposób można udzielić pomocy.

Jako przewodniczący zakładowej komisji „Solidarności” od początku jej powstania, zdobył zaufanie wielu swoich współpracowników. Dla nich stał się wsparciem i drogowskazem. Nie zapominał także o tych, którzy odeszli po drugą stronę życia – zawsze z symbolicznym kwiatem, zniczem i szarfą ZASP pro memoria.