Siedem dni z sztuką: 9. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do miasta” w Gdyni

W Gdyni zapoczątkowała się 9. odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do miasta”, który przyniesie pełen tydzień artystycznych przeżyć i spotkań z kulturą. W ramach festiwalu, siedem teatrów offowych z całego kraju ma okazję zaprezentować swoje wytwory. Pierwszy pokaz już za nami – na inaugurację widzowie mieli możliwość zobaczenia spektaklu „Rodzanice” w wykonaniu Akademii Głosów Tradycji i Teatru Stajnia Pegaza. Przez najbliższe dni różne dzielnice Gdyni będą gościć artystów i ich spektakle, które skupiają się na poszukiwaniach korzeni i refleksji nad bogatym dziedzictwem naszych przodków.

„Pociąg do miasta” to unikalne wydarzenie, które przekształca miejskie przestrzenie w sceny teatralne, stanowiące tło dla twórców. Siedem teatrów offowych prezentuje swoje spektakle w różnych zakątkach Gdyni. Tegoroczny motyw przewodni festiwalu to „Stacja WiejskoMiejska”, a spektakle odbywać się będą w takich miejscach jak Śródmieście, Orłowo, Kamienna Góra, Babi Dół czy Karwiny. Prezentowane przedstawienia podejmują aktualne problemy, nie zapominając przy tym o słowiańskim duchu. Mają na celu skłonić widzów do refleksji nad naszą tożsamością, jej znaczeniem w kontekście współczesnego życia oraz poszukiwania odpowiedzi na pytanie o nasze korzenie. Wszystkie pokazy są dostępne dla publiczności bezpłatnie.

Festiwal artystyczny rozpoczął się 7 sierpnia. Inauguracja odbyła się za sprawą spektaklu „Rodzanice”, opartego na fragmentach „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej i wyreżyserowanego przez Ewę Ignaczak. Wykonawcami byli artyści z Akademii Głosów Tradycji i Teatru Stajnia Pegaza, a miejsce premiery to pałac Thymiana na Babich Dołach. Jest to przedstawienie skoncentrowane na kobiecej perspektywie, ukazującej życie pełne obowiązków i społecznych oczekiwań, które są wpisane w świadomość pokoleniową kobiet. Wszystko to przedstawione jest w atmosferze czułości oraz słowiańskich tradycji i wierzeń, które przenikają z codziennymi trudnościami.