Samotne matki szukające wsparcia i rad na warsztatach w Gdańsku zorganizowanych przez Fundację „Dorastaj z Nami”

Zmagania samotnych matek, które muszą tłumaczyć dzieciom, że ich ojcowie nie wrócą już z pracy, są trudne do wyobrażenia. Te kobiety stawiają czoło samotności, próbują odbudować swoje życie i szukają odpowiedzi na wiele pytań. Właśnie takim kobietom, które same wychowują swoje dzieci po stracie mężów podczas służby, Fundacja „Dorastaj z Nami” postanowiła pomóc. Za to przedsięwzięcie odpowiada miasto Gdynia, a w jego imieniu działa wiceprezydent Katarzyna Gruszecka – Spychała.

Pod skrzydłami Fundacji znajduje się już ponad 300 dzieci. W ramach projektu „Siła wsparcia kobiet” odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem uczestniczyło w nim 30 samotnych matek, które straciły swoich mężów podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Sytuacja kobiet samotnie wychowujących dzieci jest szczególnie skomplikowana, gdy ich partnerzy, pracownicy służb mundurowych, giną podczas wykonywania swoich obowiązków. Fundacja „Dorastaj z Nami” powstała w 2010 roku jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która inspiruje i integruje różne grupy społeczne i biznesowe w celu wsparcia dzieci strażaków, żołnierzy, policjantów i ratowników górskich, którzy zginęli podczas służby.

Od momentu swojego powstania, fundacja udzieliła wsparcia ponad 300 dzieci z całego kraju. W zeszłym roku zainicjowała program „Siła Wsparcia Kobiet”, który skierowany jest bezpośrednio do matek tych dzieci. Kobiety te spotkały się na dwudniowych warsztatach, aby omówić wspólne działania i pomóc sobie nawzajem w sytuacjach trudnych emocjonalnie, związanych ze śmiercią partnera.

8 marca 2024 roku, w Gdańsku odbyło się kolejne tego typu spotkanie. Głównym celem dyskusji było wzmocnienie kompetencji psychologicznych i społecznych uczestniczek oraz stworzenie sieci wsparcia. Warsztaty przyciągnęły 30 kobiet, które codziennie muszą radzić sobie z wyzwaniami samotnego wychowywania dzieci i równoczesnym spełnianiem obowiązków zawodowych.