Premiera spektaklu "Kardiosystem" – dramatyczna konfrontacja między pacjentką a lekarką w Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna przygotowuje się na premierę spektaklu „Kardiosystem”, który przedstawia zmagania pacjentki z lekarką. Premiera tego poruszającego przedstawienia odbędzie się w najbliższy piątek. Nie jest to jednak fikcyjne dzieło – zostało ono zainspirowane rzeczywistymi wydarzeniami.

Ewa Ignaczak, autorka scenariusza i reżyserka spektaklu, wyjaśnia, że inspiracją do stworzenia przedstawienia była powieść Barbary Piórkowskiej „Kraboszki”, opisująca walkę z rakiem oraz esej Rafała Matusza, dedykowany pamięci jego matki, która była lekarką. W spektaklu dochodzi do konfliktu dwóch silnych osobowości – starszej kobiety-chirurga oraz Barbary, której przerwanie pracy staje się nieuniknione.

Zarówno pacjentka jak i lekarka charakteryzują się głęboką pasją do swoich zawodów. To właśnie ten element był dla Ignaczak fascynujący. Historia ta opowiada o poświęceniu, jakie niesie ze sobą prawdziwa pasja. Chodzi tutaj o gotowość do oddania całego swojego życia – w przypadku lekarki, aby ratować innych, a w przypadku artystki – aby przedstawiać rzeczywistość w swojej twórczości.