Rozkłady jazdy na ekranach e-ink już w Gdyni

W ramach projektu SMACKER na czterech przystankach w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino zamontowano e-papierowe rozkłady jazdy. To innowacyjne rozwiązanie ma zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej.

Chwarzno-Wiczlino to spokojna dzielnica Gdyni, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zwiększająca się liczba mieszkańców spowodowała, że miasto musiało wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i poprawić połączenia między przedmieściami i centrum miasta. Aby unowocześnić komunikację miejską, władze miasta zdecydowały się na udział w projekcie SMACKER, który jest dofinansowany z Programu Współpracy INTERREG Europa Środkowa.

Instalacja e-inków to tylko jedno z wielu założeń projektu. Kolejnym krokiem ma być inwestycja w małą architekturę miasta. Na przystankach mają pojawić się nowe ławki, siedzenia w kształcie ryb oraz więcej zieleni. Głównym celem takich działań jest przekonanie mieszkańców Gdyni do częstszego korzystania z transportu miejskiego, do czego przyczyni się także większe bezpieczeństwo w okolicy przystanków.

Ekrany e-papierowe pozwolą także na promocję wydarzeń, które organizowane są w mieście. Wszystkie tego typu informacje znajdą się w specjalnej zakładce. Pozwolą one pasażerom śledzić bieżące wiadomości na temat nadjeżdżających pojazdów oraz zapoznać się z tradycyjnymi rozkładami jazdy. Przy każdej linii znajdą się też szczegóły dotyczące ewentualnych przesiadek. Na monitorze widoczne będą też kody QR, które po zeskanowaniu na smartfona pozwolą nam przejść do witryny danego przewodnika.

To, na jakich przystankach umieszczone zostały e-inki, zależało od tego, jak wielu pasażerów z nich skorzysta. Pierwszymi czterema przystankami, jakie wybrano, są: Bryla, Gierdziejewskiego, Filipkowskiego i Zaruskiego. System jest zasilany za pomocą paneli fotowoltaicznych. Jest to więc nie tylko nowoczesne, ale też ekologiczne rozwiązanie, które znacznie podniesie komfort jazdy komunikacją miejską.