Drony nad portem w Gdyni

Decyzją Zarządu Morskiego Portu Gdynia, instytucja ta nawiązała współpracę z firmą Pelixar, która specjalizuje się w produkcji dronów. Ta współpraca zaowocowała tym iż terenu Portu Gdynia z powietrza będą pilnowały drony. Jednak obiektem zainteresowania dronów jest nie tylko sam teren Portu Gdynia, ale również znajdujące się na nim statki, a dokładniej to, czy nie zanieczyszczają one powietrza ponad dopuszczalne normy.

Lotniczy System Monitoringu, bo tak nazywa się projekt, w ramach którego drony pojawią się w Porcie Gdynia, ma przygotować te urządzenia do pracy w często bardzo trudnych warunkach portowych. Nawet najsilniejszy wiatr, zakłócenia, czy jakość powietrza nie będą stanowiły przeszkody dla dronów, które będą patrolować teren portu.

Drony pojawią się w tym miejscu w ramach realizacji założeń projektu badawczo-rozwojowego i pomoże zweryfikować, czy w danym momencie w porcie nie znajdują się żadne zagrożenia, czy sytuacje kryzysowe, które wymagałyby natychmiastowej reakcji odpowiednich służb.

Dzięki zastosowaniu niezwykle nowoczesnej technologii dron może oddalić się od osoby sterującej nim nawet na 2 kilometry. Sprzęt, który będzie używany w porcie, został również wyposażony w wysokiej jakości kamerę z zoomem, czyli możliwością przybliżenia obrazu, dzięki czemu możliwa będzie bardzo dokładna obserwacja Portu Gdynia. Dron posiada również specjalne czujniki, które wykrywają zanieczyszczenia powietrza. Jednak to nie wszystko, ponieważ dzięki temu, że sprzęt został wyposażony w system transportowy firmy PELIXAR będzie możliwe załadowywanie, transport oraz zrzut paczek o małych gabarytach za pomocą drona, co znacznie usprawni cały proces.