Przełożenie terminu ustawienia ORP "Sokół" w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej

W planach było, aby w zeszłym roku okręt podwodny ORP „Sokół”, po przeprowadzonym remoncie w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, znalazł swoje miejsce jako eksponat przy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jednakże, jak się okazuje, na chwilę obecną jedynie podstawa do umieszczenia tej 350-tonowej jednostki w centrum miasta jest prawie gotowa. Nadal nie jest jednak ustalona data przeniesienia „Sokoła” w okolice plaży i bulwaru Nadmorskiego.

ORP „Sokół” ma zostać jednym z eksponatów muzealnych, ale na chwilę obecną nie jest jasne kiedy to się dokładnie stanie. Informacje te uzyskaliśmy od Aleksandra Goska, który jest zastępcą dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i potwierdził, że nie ma jeszcze konkretnej daty przeniesienia okrętu podwodnego w pobliże budynku przy ulicy Zawiszy Czarnego 1B.

Adaptacja „Sokoła” do celów muzealnych i udostępnienie go do zwiedzania jest opóźnione ze względu na problemy z finansowaniem projektu, którego koszt oszacowano na około 10 milionów złotych.

Na chwilę obecną wiadomo tylko tyle, że do końca przyszłego miesiąca gotowe będzie miejsce na umieszczenie okrętu podwodnego w ramach plenerowej ekspozycji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest to termin zapisany w umowie z wykonawcą tego elementu projektu.