Praca sezonowa. Branże i wymagania

Wakacje to dobry czas na znalezienie pracy dodatkowej. Występuje też duża możliwość znalezienia pracy sezonowej. Zapotrzebowanie na pracowników jest w tym roku całkiem duże. Dzięki temu znalezienie dodatkowego źródła zarobkowania nie powinno nastręczać problemów. Warto więc poznać branże, w których można podjąć pracę sezonową, a także wymagania pracodawców wobec kandydatów na stanowiska pracy.

Branża gastronomiczna – mnogość ofert i niewielkie wymagania

Gdynia jest miastem typowo turystycznym. Co roku odwiedza ją naprawdę wielu turystów, stąd też branża gastronomiczna ciągle się rozwija i przy tym występuje duże zapotrzebowanie na pracowników. Duże zapotrzebowanie jest w nadmorskich kurortach. Zobacz ogłoszenia o pracę w Gdyni – GoWork, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert pracy w branży gastronomicznej. W tej branży zapotrzebowanie jest zarówno na kucharzy, pomocników kucharzy, jak i kelnerów. W tym przypadku należy wiedzieć, że wymagane jest posiadanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych, czyli brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. O ile w małych smażalniach ryb wymagania dla pracowników sezonowych są niewielkie, nie trzeba nawet posiadania doświadczenia w branży, wystarczą chęci i zapał do pracy, o tyle w restauracjach przyhotelowych o wysokim standardzie doświadczenie, a także znajomość różnych rodzajów kuchni dla kucharzy jest wręcz obowiązkowa. Także kelnerzy w tym przypadku muszą posiadać realne umiejętności i doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Ze względu na licznych gości z zagranicy wymagana jest też znajomość języka angielskiego i języka niemieckiego. Z drugiej jednak strony zarobek w hotelach o wysokim standardzie może być relatywnie wysoki. 

Kierowca autobusu – przewóz międzynarodowy i zatrudnienie w biurach podróży 

W Gdyni występuje również duże zapotrzebowanie na kierowców autobusów. Dotyczy to zarówno kierowców busów, jak i autokarów wycieczkowych. Nie ma tutaj dużych wymagań poza oczywiście posiadanymi uprawnieniami do przewozu osób, czyli prawo jazdy kat. B lub D. Doświadczenie jest mile widziane i stanowi kolejny atut. W przypadku przewozu turystów zagranicznych od kandydata na kierowcę wymagana jest także komunikatywna znajomość języka obcego. Poza tym niezbędne jest zaświadczenie o niekaralności. Ważna jest miła aparycja i cierpliwość. Warto sprawdzić oferty pracy sezonowej w serwisie gowork.pl

Sprzedawca lodów, napojów, pamiątek 

W Gdyni znajduje się dużo stanowisk sprzedaży z lodami, napojami zimnymi czy pamiątkami. Znajdują się one w centrum lub blisko plaż i rzeczywiście są bardzo oblegane przez turystów. Z tego też powodu zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest spore. W branży spożywczej oczywiście trzeba posiadać książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Doświadczenie nie jest wymagane, ale mile widziane. Na stanowisku sprzedawcy może być zatrudniona także osoba od 15 roku życia, o ile sprzedaż nie obejmuje alkoholu albo wyrobów tytoniowych. Poza miłą aparycją często wymagany jest ukończony kurs obsługi kasy fiskalnej. Z takich punktów sprzedaży korzystają też zagraniczni turyści, dlatego wymagana jest znajomość podstaw języka angielskiego. 

Osoby niewykwalifikowane mogą szukać też pracy przy zbiorach owoców bądź też przy ich sprzedaży. Zarobki może nie są bardzo wysokie, ale też znalezienie takiej pracy nie jest trudne. Dla osób młodocianych szansą na dorobienie do kieszonkowego jest rozdawanie ulotek. W ten sposób mogą zdobyć pierwsze, cenne doświadczenie zawodowe, które przyda się im w przyszłości, ale też nauczy poszanowania pracy. Dla osób pełnoletnich i posiadających wykształcenie pedagogiczne lub kurs wychowawcy kolonijnego możliwe jest podjęcie pracy właśnie jako wychowawca na obozie czy koloniach.