Polskie Projekty Polscy projektanci w Gdyni

Kilkanaście dni temu w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się wyjątkowa wystawa czasowa. Zwiedzający mieli okazję podziwiać i pooglądać z bliska produkty ze szkła projektu Eryki i Jana Drostów. Jeśli pierwszy raz słyszycie o tych znanych polskich artystach, musicie przeczytać garść informacji, które dla Was przygotowaliśmy! Prawdopodobnie sami będziecie chcieli zobaczyć tę wystawę.

Obiekty muzealne Polski współczesnej

Historia Eryki i Jana Drostów zaczęła się… zwyczajnie. Pracownicy huty szkła w Ząbkowicach Będzińskich zapałali miłością do siebie i do nielubianego w tamtych czasach szkła prasowanego. Polska para zmieniła to podejście, wychodząc naprzeciw wszystkim. Można powiedzieć, że zrobili z produktu nieluksusowego rzecz luksusową. Co ciekawe, szkło prasowane cieszyło się ogromną popularnością za granicą, ale Polacy całkowicie zignorowali potencjał prostej techniki wyrabiania szkła. Do czasu, aż Drostowie wypuścili swoje pierwsze projekty.

Dzisiaj najpopularniejsze, najpiękniejsze szklane wyroby możemy podziwiać w Muzeum Miasta Gdyni. Wielu z nas pamięta lub nawet posiada wybrane naczynia projektu Drostów w domu. Być może dlatego wystawa szybko stała się jedną z najpopularniejszych organizowanych w muzeum. I chociaż lata 60. i 70. w Polsce nie były aż tak dawno temu, przeniesienie sztuki z czasów PRL na wystawy przyjęto z ogromnym entuzjazmem. Możemy je podziwiać aż do stycznia 2022 roku.

Promocja tego, co polskie

Organizatorzy wystaw czasowych Polskie Projekty Polscy projektanci w Gdyni argumentują swoje wybory chęcią promowania polskiego designu. To prawda, że na świecie w minionych dziesięcioleciach działo się wiele, ale warto pamiętać, że Polska także nie stała w miejscu. Polskie wzornictwo i trendy z minionych dekad mogą stać się świetną inspiracją dla współczesnych twórców. Dodatkowo wśród niektórych budzą ducha wspomnień.

Państwo Drostowie również uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy czasowej w Gdyni. Dzisiaj są już na zasłużonej emeryturze i to miłe z ich strony, że zdecydowali się wziąć udział w wydarzeniu. Ich popularne projekty zasłynęły na całą Polskę i fajnie, że mogą być świadkami, jak projektowane przez nich wyroby ze szkła prasowanego po raz kolejny osiągają sukces.