Nie tylko restauracje i kluby zmagały się z okropnymi skutkami pandemii. Koronawirus przeorganizował życie nas wszystkich, a instytucje publiczne musiały przenieść się do rzeczywistości online w tempie ekspresowym. Zobaczmy, jak z wyzwaniem poradziły sobie biblioteki!
Zamknięcie bibliotek na czas pandemii
Problemy z językiem polskim, jakie uwidoczniły się na tegorocznych maturach, być może wynikają z faktu, że młode osoby czytają niewiele książek. Oczywiście nie chcemy generalizować, ale fakty są, jakie są — wielu Polaków nie czyta książek. Sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia, która wymusiła zamknięcie bibliotek na wiele miesięcy.
Niektóre osoby przerzuciły się na kupowanie książek, które jednak są dość drogie. Nie każdego stałego czytelnika stać na kupowanie kilku książek miesięcznie, zwłaszcza w dobie pandemii. Na szczęście biblioteki w Polsce ponownie zostały otwarte. Ścisły reżim sanitarny utrudnia nieco korzystanie z nich, ale z pomocą przychodzi niezwykłe zaangażowanie pracowników instytucji.
Biblioteki w Gdyni się nie poddają
Godną podziwu postawę prezentują pracownicy bibliotek w Gdyni. To dzięki nim lokalne biblioteki tak szybko zaadaptowały się do konieczności zaistnienia w sieci. Wydarzenia przeniesiono na platformy online i dotychczas zorganizowano ich kilkaset! Pracownicy zrobili wszystko, by czytelnicy nie czuli się opuszczeni. Zadbali również o rozrywkę dla osób uziemionych przez lockdown.
Na szczególną uwagę zasługuje mini kawiarenka przy Bibliotece Śródmieście w Gdyni. Na postawionych przed budynkiem stolikach emeryci mogli sobie przysiąść i napić się za darmo kawy lub herbaty. Młodsi miłośnicy książek za napoje płacą drobne pieniądze. To znakomita forma aktywizacji osób starszych. To właśnie oni, najbardziej narażeni na zachorowanie na Covid-19, są również najbardziej samotni.
Wiele bibliotek w całej Polsce przymusowe zamknięcie wykorzystało na remont i porządki. Wypożyczalnie i czytelnie optymistycznie przygotowywały się na ponowne otwarcie, które w końcu nadeszło! Gorąco zachęcamy Was do korzystania z bibliotek. To darmowa przepustka do lepszego świata — wyobraźni.