Polscy żeglarze w finałowej rywalizacji Mistrzostw Świata w Klasach Olimpijskich

Trzy reprezentacje polski w kategorii 49er oraz jedna w 49erFX zakwalifikowały się do decydujących regat na Mistrzostwach Świata Klasy Olimpijskiej w Hadze. Najwyższą formę podczas eliminacji zaprezentowali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, reprezentujący AZS AWFiS Gdańsk, którzy obecnie zajmują trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Dodatkowo, dziś rozpoczęły się zmagania w klasach ILCA 6 i ILCA 7, które również stanowią część rywalizacji o tytuły mistrzowskie i kwalifikacje olimpijskie.

Od początku regat Przybytek i Piasecki prezentują imponującą równość formy, niezależnie od warunków atmosferycznych. W dzisiejszych zawodach w Hadze, w kategorii 49er, przeprowadzono trzy regaty. Reprezentanci Polski zaczęli od zajęcia trzeciego miejsca, a następnie zwyciężyli w kolejnym wyścigu. Trzeci wyścig zakończyli na ósmym miejscu, co zapewniło im miejsce w „złotej grupie” – najlepszych 25 załóg na świecie.

Przybytek i Piasecki są zadowoleni ze swojej dzisiejszej wydajności oraz z decyzji podjętych na trasie. Z wyjątkiem jednego słabszego startu, ich żeglowanie było stabilne przez całe dziewięć przeprowadzonych dotychczas wyścigów. W porównaniu z poprzednimi startami, gdzie brakowało im kilku punktów do medalu, obecnie wszystko idzie według ich planu. Po dniu odpoczynku w poniedziałek, od wtorku rozpoczną się finały.

Trener Paweł Kacprowski przyznaje, że mocną stroną Piaseckiego są starty oraz taktyka żeglowania, nad którymi intensywnie pracują. Ponadto, dobrze interpretują warunki wiatrowe i potrafią je wykorzystać. Trening, jaki przeprowadzili wcześniej w Hadze, pozwolił im lepiej poznać ten akwen i czuć się na nim komfortowo. Przed nimi teraz wielki finał, który będzie wymagał od nich utrzymania wysokiego poziomu rywalizacji. Trener cieszy się jednak na widok aż trzech polskich załóg walczących o miejsce na podium.