Historyczna kasa pancerna z Wolnego Miasta Gdańska odkryta w Szpitalu św. Wincentego a Paulo

Podczas odnowienia apteki w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni natrafił się niespodziany skarb historyczny. Kasa pancerna, która tam się znajdowała, okazała się reliktem z czasów Wolnego Miasta Gdańska. Wytworzyła ją renomowana firma Danziger Geldchrank – Fabrik und Trenor Bauanstalt, znana również jako Gdańska Fabryka Szaf Pancernych i Przedsiębiorstwo Budowy Sejfów Emil Krause Gdańsk, a numer 143 nadano jej jako identyfikator.

Szpitale Pomorskie podały do wiadomości publicznej, że owa kasa pancerna została przekazana Towarzystwu Przyjaciół Gdańska, które jest znanym organizatorem wystaw muzealnych. Towarzystwo ma na swoim koncie prezentację ponad 2 000 eksponatów, które są świadectwem produkcyjnych i technologicznych osiągnięć Wolnego Miasta Gdańska.

Niezwykle cenne jest dla Szpitali Pomorskich, jak informują na swojej stronie na Facebooku, że po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich, ta zabytkowa kasa pancerna zostanie zaprezentowana publiczności jako obiekt o dużym znaczeniu dla historii Gdańska.