Odwiedziny amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Roosevelt w Porcie Gdynia

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Roosevelt, należący do klasy Arleigh Burke, po raz drugi w tym miesiącu zawitał do Portu Gdynia. Niszczyciel, który zacumował na krótko 12 sierpnia bieżącego roku, miał za zadanie zatankować paliwo i uzupełnić zapasy na pokładzie, aby móc kontynuować misje w ramach NATO na otwartym morzu.

Jednostka ta, o imponujących rozmiarach – długość 155,3 metra i maksymalna wyporność 9 300 ton – odwiedzała wcześniej Port Gdynia 1 sierpnia i 4 lipca tego roku. To zdecydowanie potwierdza nasilającą się obecność sił morskich Stanów Zjednoczonych na Morzu Bałtyckim, szczególnie po tym jak Rosja dokonała inwazji na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku. Niszczyciele typu Arleigh Burke są coraz częściej widywane na polskich wodach, co jest dowodem na siłę NATO i gotowość do obrony swoich członków.

Zakres zadań USS Roosevelt obejmuje przeprowadzanie szybkich i długotrwałych operacji bojowych na morzu, mających na celu wsparcie polityki narodowej USA oraz współpracy w ramach NATO. Okręt ten jest wyposażony do samodzielnej pracy w środowisku o wysokim ryzyku, zarówno jako część grupy uderzeniowej lotniskowców, jak i ekspedycyjnej grupy uderzeniowej. Kluczowym elementem okrętu jest system uzbrojenia Aegis – to kompleksowy system radarowy i rakietowy, który jest zdolny do jednoczesnej obrony przed zaawansowanymi zagrożeniami powietrznymi, nawodnymi oraz podwodnymi. USS Roosevelt potrafi działać niezależnie lub jako część zespołu okrętowego US Navy, sił sprzymierzonych lub międzynarodowej koalicji.

6 sierpnia br., USS Roosevelt wpłynął do portu w łotewskiej Rydze w celu uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Była to również doskonała okazja do spotkania z lokalnymi władzami oraz dowództwem Latvijas Jūras spēki (Marynarka Wojenna Łotwy). Przedtem uczestniczył w wielu sojuszniczych ćwiczeniach, takich jak Neptune Strike 23-2, działał wspólnie ze Stałą Grupą Okrętów NATO (SNMG-1) oraz brał udział w ćwiczeniach Naval Surface Fire Support niedaleko łotewskiego wybrzeża.