Polscy żeglarze rywalizują w Hadze o kwalifikacje do igrzysk w Paryżu

W piątek w Hadze rozpocznie się intensywna rywalizacja polskich żeglarzy, którzy staną do walki o tytuł mistrza świata w klasach olimpijskich. Jest to pierwsza z szeregów kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Paryżu. Reprezentanci Polski zmierzą się z przeciwnikami w dziewięciu na dziesięć możliwych konkurencji. Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego, wyraził swoje optymistyczne przewidywania, zakładając zdobycie przez Polaków aż siedmiu nominacji.

Mistrzostwa świata klas olimpijskich są nie tylko pierwszym, ale także kluczowym etapem kwalifikacji żeglarskich do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Regaty podczas tych igrzysk mają miejsce w Marsylii. Ta globalna impreza sportowa odbywa się co cztery lata, zawsze rok przed rozpoczęciem olimpijskiej rywalizacji.

Zawody w Hadze-Scheveningen potrwają od piątku do 20 sierpnia, a rywalizować będzie około 1400 zawodników w 10 klasach, w tym 36 reprezentantów Polski. Na falach Morza Północnego można zapewnić sobie 40 procent miejsc na igrzyska. W przyszłorocznych zawodach olimpijskich weźmie udział 330 żeglarzy – o 20 mniej niż podczas ostatnich igrzysk w Tokio – po równo podzielonych na 165 kobiet i mężczyzn.

– To jest najważniejsze wydarzenie sezonu i prawdziwy test dla każdego żeglarza mającego na celu start w igrzyskach – podkreślił Życki. – Oczywiście, były też inne istotne regaty, takie jak mistrzostwa świata i Europy poszczególnych klas czy zawody Pucharu Świata, ale one były jedynie etapami na drodze do głównego celu.