Podwyższanie zabezpieczeń w polskich portach

Niestabilna sytuacja na Bałtyku z powodu wybuchu rury gazociągów Nord Stream, zmusiła polskie porty do wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń. Do zaleceń zastosowały się już porty w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Świnoujściu i Policach. 

O podwyższeniu poziomu zabezpieczenia w polskich portach: Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Świnoujściu i Policach poinformował Krzysztof Gogol, rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej. Co można rozumieć przez “dodatkowe zabezpieczenia”? Oznacza to bardziej szczegółową kontrolę dokumentów i bagaży pasażerów promów oraz ładunków na statkach. 

Zabezpieczenie wzrosło do poziomu drugiego w trzystopniowej skali Międzynarodowego Kodeksu Ochrony Statku i Obiektu Portowego (ISPS – International Ship and Port Facility Security Code).

Informację o wprowadzeniu drugiego poziomu zabezpieczenia w portach Szczecin-Świnoujście i Police potwierdziła PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Szczecinie Ewa Wieczorek. Dodała, że związany jest on z prewencyjnym podniesieniem poziomu ochrony portów w obliczu ogólnej sytuacji w Europie.

Cała sytuacja związana jest z wybuchem rury gazociągów Nordstream 1 i Nordstream 2, które miały miejsce w poniedziałek 26 października. W ostatni piątek rządy Danii i Szwecji w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreśliły, że do wywołania eksplozji, które doprowadziły do wycieków z gazociągów Nord Stream, mogły zostać użyte setki kilogramów materiałów wybuchowych.