Podsumowanie 12. edycji Gdynia Explory Week – święta nauki i technologii

Kolejna, dwunasta już edycja Gdynia Explory Week dobiegła końca. Przez trzy dni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni stał się miejscem intensywnych rozmów, ciekawych spotkań i inspirujących warsztatów. Wydarzenie zakończyło się w piątek, 20 października, ceremonią wręczenia nagród dla najzdolniejszych młodych umysłów. Najwyższe laury podczas tegorocznej edycji Konkursu Naukowego Explory zdobył Piotr Węgrzyn – uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, który samodzielnie zaprojektował i stworzył w pełni sprawny procesor PCPU.

Gdynia Explory Week to wyjątkowe wydarzenie na skalę kraju – propagujące naukę oraz nowoczesne technologie. Dwunasta edycja tego święta technologii i nauki zgromadziła liczne grono uczestników w gościnnych murach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się w środę, 18 października i przez kolejne trzy dni, uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w debatach, warsztatach i spotkaniach poświęconych najnowszym odkryciom i innowacjom naukowym. Gościli tu m.in. finalistów najważniejszego na świecie konkursu naukowego – Regeneron ISEF. Drugi i trzeci dzień wydarzenia to Festiwal Nauki i Technologii, skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Nauczyciele oraz edukatorzy mieli okazję wziąć udział w Konferencji Talentowej Explory, gdzie dyskutowano na temat wspomagania rozwoju młodych talentów. W piątek odbyły się prezentacje finalistów Konkursu Naukowego Explory – Pitching Młodych Talentów, a następnie wszyscy zgromadzeni mieli okazję spotkać się z tegorocznym gościem specjalnym wydarzenia – Czesławem Langiem.