Odnowione windy na stacji Gdynia Orłowo: szybko, sprawnie i za 5 milionów złotych

Na stacji Gdynia Orłowo dokonano wymiany podnośników na windy, co przyniosło koszt rzędu blisko 5 milionów złotych. Te stare, często ulegające awariom i bywające z tego powodu nieczynne, zostały zastąpione nowymi urządzeniami. Nowo wprowadzone windy mają zapewniać szybszą i sprawniejszą obsługę. Umożliwią również transport chętnych do kładki i peronów z prędkością sześciokrotnie wyższą niż dotychczas.

Stare platformy poruszały się z prędkością jedynie 0,15 m/s, co skutkowało tym, że podróż od dolnej części budynku do górnej trwała około 1 minuty i 20 sekund.

Cztery zakupione windy przemieszczają się natomiast z prędkością 1 m/s, co stanowi ponad sześciokrotny wzrost w porównaniu do poprzednich urządzeń. Nowe windy nie tylko przemieszczają się szybciej, ale są także bardziej sprawne i przestronne – wystarczy dużo miejsca nawet na rower.

Przemysław Zieliński z PKP PLK podkreśla, że nowe windy są zdecydowanie bardziej wygodne i ułatwiają dostęp do peronów ze stacji dla wszystkich pasażerów, zwłaszcza dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dodatkowo, dzięki przezroczystym szybom windowym, uzyskano lepszy dostęp do stacji również od strony ulic Oficerskiej i Klonowej.