Nowy prom wypływa z Gdyni. Stena Ebba ma za sobą pierwszy kurs!

Dokładnie 2 stycznia 2023 roku, nowy prom Stena Ebba wypłynął z Gdyni do Karlskorony. Nowy prom ma niesamowite parametry i zasili flotę statków pasażerskich i ładunkowych, kursujących z Gdyni.

Stena Ebba ma 240 metrów i jest promem klasy E-Flexer. Nazywa się ją jednostką ro-pax nowej generacji. Z oficjalnych informacji podanych przez Stena – Linę, E-Flaxery wyróżniają się bardziej wydajnym załadunkiem i rozładunkiem oraz większą energooszczędnością. Co ważne z punktu widzenia ochrony środowiska, mogą być w przyszłości przystosowane do zasilania gazem. Można więc domniemać, że Stena w przyszłości przejdzie na zasilanie metanolem albo LNG.

Tym samym na linii Gdynia – Karlskrona kursują już dwa promy o standardzie E-Flexer i jeden, kierowany głównie do pasażerów, Stena Spirit. Na każdym z promów o standardzie E-Flexer znajduje się miejsce dla ponad 1,2 tysięcy pasażerów. Pojemność ładunkowa również robi wrażenie, bo to aż 3,6 metrów. Może więc zabrać ze sobą 480 samochodów albo 100 ciężarówek.