Nowy mural "Chwała Polskim Marynarzom" zdobi ścianę Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni

Gdynia niewątpliwie stała się bogatsza o kolejne artystyczne dzieło na swoich ulicach. Mianowicie, Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej może się teraz pochwalić nowym muralem, który nosi tytuł „Chwała Polskim Marynarzom”. Jest to efekt twórczej pracy artystów, którzy zdecydowali się podzielić mural na dwie części.

Pierwsza część muralu jest hołdem dla komandora Czesława Cześnika, osoby, która nie tylko była budowniczym tego ośrodka, ale również jego pierwszym komendantem. Druga część dzieła artystycznego dedykowana jest natomiast bezlitosnym obrońcom polskiego wybrzeża.

Warto przypomnieć, że historia żeglarstwa w Marynarce Wojennej zaczyna się w październiku 1946 roku. To wtedy powołano sekcję żeglarską w Klubie Sportowym „Flota”. Kolejny znaczący moment dla żeglarstwa miał miejsce 30 kwietnia 1953 roku, kiedy to na mocy rozkazu Szefa Sztabu Generalnego, Morski Ośrodek Sportów Wodnych został przeorganizowany i przeniesiony do obszaru basenu jachtowego.

Następnie, w roku 1973 jednostka otrzymała nową nazwę – Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Rok później uroczyście otwarto nową siedzibę Ośrodka. Jego pierwszym komendantem został Czesław Cześnik – budowniczy tego miejsca.