Nowoczesny radiowóz dla EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni

Pierwsze dni nowego roku w Gdyni zainaugurowały pozytywne zmiany dla lokalnej Straży Miejskiej. Drugiego dnia stycznia, prezydent miasta Gdyni, Wojciech Szczurek, w obecności strażników z Referatu Ochrony Środowiska i Profilaktyki Społecznej, dokonał uroczystego przekazania kluczyków do nowego radiowozu.

Ceremonia odbyła się przed Urzędem Miasta Gdyni, usytuowanym przy alei Marszałka Piłsudskiego. Nowy samochód służbowy to ISUZU D-max, terenowy model czterokołowy, napędzany silnikiem o pojemności 1,9 litra generującym moc 120 kW. Pojazd został specjalnie przystosowany do wymagań EkoPatrolu, wyposażony jest m.in. w wyciągarkę i hak holowniczy. Radiowóz kosztował ponad 344 000 złotych i dostarczyła go firma Bocar.

Nie można pominąć faktu, że w 2023 roku kadra gdyńskiej Straży Miejskiej powiększyła się o sześcioro nowych funkcjonariuszy. Bardzo poszukiwane są nadal osoby zdeterminowane do podjęcia służby. Zanim jednak staną się pełnoprawnymi strażnikami miejskimi, kandydaci muszą odbyć szkolenie i praktykę w roli aplikanta. Proces ten obejmuje 332 godziny kursu oraz 160 godzin praktycznych ćwiczeń podczas patroli ulicznych, prac na monitoringu czy w poszczególnych referatach Straży Miejskiej. Nauczają się tam teorii, technik interwencji, podstaw prawnych, udzielania pierwszej pomocy i zasad funkcjonowania Straży Miejskiej.

Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu, następuje awans i mianowanie na stopień młodszego strażnika. W chwili obecnej gdyńska Straż Miejska zatrudnia 105 osób, z czego 81 to strażnicy. Drogę rozwoju zawodowego ułatwia przejrzysty system awansów – możliwość awansu pojawia się co trzy lata, choć może być szybsza, w zależności od zaangażowania i indywidualnej skuteczności w pracy.