Nowe połączenie kolejowe między Pragą a Gdynią

České dráhy, czeskie koleje państwowe, we współpracy z PKP Intercity, zapewnią stałe połączenie kolejowe między Gdynią a Pragą. To codzienne połączenie obejmie również Bydgoszcz oraz Wrocław. Planowane jest, aby kursy były realizowane cztery razy dziennie i że rozpoczęcie działalności nastąpi przed końcem 2024 roku.

Mieszkańcy Czech wkrótce będą mieli możliwość łatwiejszego dostępu do Morza Bałtyckiego. Chociaż nie będzie to bezpośrednie połączenie, to jednak stanie się możliwe dzięki nowemu połączeniu kolejowemu między Gdynią a ich stolicą. Pociągi mają kursować kilka razy dziennie, a pierwsze z nich mają wyruszyć na trasę przewidzianą na kilkanaście miesięcy przed końcem 2024 roku.

Czeskie koleje państwowe České dráhy będą odpowiedzialne za obsługę nowego połączenia na trasie Gdynia-Praga. Pociągi docelowo mają kursować cztery razy dziennie według trasy Praga-Gdynia-Praga, z przystankami m.in. w Pardubicach, Wrocławiu i Bydgoszczy. Umowa ta ma charakter długoterminowy i jej obowiązywanie jest przewidziane na okres 10 lat. Pierwsze pociągi rozpoczną kursowanie w grudniu.