Przetarg na podwodne okręty wojenne – 11 zgłoszeń z całego świata

Agencja Uzbrojenia potwierdziła, że do przetargu na dostawę okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej wpłynęło 11 ofert. Producentami zainteresowanymi kontraktem są głównie kraje europejskie, takie jak Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Jednakże wśród potencjalnych dostawców znalazła się również Republika Korei – informuje rzecznik Agencji Uzbrojenia, ppłk Grzegorz Polak.

Serdecznie witamy ORKA – program modernizacyjny Wojska Polskiego, który został zapoczątkowany przez Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka w połowie lipca. Program zakłada nabycie nowych okrętów podwodnych dla polskiej floty jako jeden z kluczowych elementów procesu modernizacji.

Z przyjemnością informujemy, że do tego ważnego przetargu zgłosiło się aż 11 podmiotów – poinformował ppłk Grzegorz Polak, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia. Wśród zainteresowanych dominują europejscy producenci z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Ciekawym uczestnikiem przetargu jest także Republika Korei.

Ppłk Polak podkreślił, że wszyscy kandydaci to producenci z najwyższej światowej półki. Jako Agencja Uzbrojenia mamy teraz za zadanie dokładnie zweryfikować i przeanalizować wszystkie zaprezentowane oferty. Decyzja o wyborze dostawcy nie zostanie podjęta natychmiastowo – musimy poświęcić trochę czasu na szczegółową analizę – dodał ppłk Polak.

W maju ministrowie zapowiedzieli rozpoczęcie procedury przetargowej na nowe okręty podwodne dla polskiej marynarki wojennej. Jak zaznaczyli, celem postępowania jest nie tylko zakup jednostek podwodnych, ale również transfer niezbędnych technologii uzyskiwanych poprzez zamówienie offsetowe.