Podczas gdy wielu z nas unika niewygodnych sytuacji, Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – były zawodnik Arki Gdynia, specjalizujący się w rugby, wybierają się na spotkanie z przeciwnościami. Planują oni podjąć wyzwanie, jakim jest pokonanie 34-kilometrowego Kanału Catalina, rozciągającego się między Los Angeles a Catalina Island na zachodnim wybrzeżu USA. Ich heroiczną próbę, która rozpocznie się 13 sierpnia, utrudnią silne prądy morskie, zmienne temperatury wody oraz potencjalna obecność drapieżnych rekinów.
Ale ich walka z naturalnymi przeszkodami nie jest jedynym celem. Sportowcy podejmują te ekstremalne wysiłki w szlachetnym zamysle zebrania funduszy na profilaktyczne badania USG dla małych dzieci z województwa pomorskiego. Kanał Catalina to jedno z najtrudniejszych miejsc do przepłynięcia na długim dystansie na świecie, często porównywane do angielskiego kanału La Manche. Przygotowanie się na takie wyzwanie wymaga od pływaków konfrontacji z nieprzewidywalnością temperatury wody, mocnymi prądami morskimi i możliwością spotkania z morskimi stworzeniami takimi jak wieloryby, delfiny czy rekiny.
W trakcie przygotowań do tej trudnej próby pływackiej prowadzą również akcję charytatywną, mającą na celu zebranie funduszy na profilaktyczne badania USG dla dzieci z pomorskiego. Badania te będą wykonywane w ramach Ogólnopolskiego Programu „NIE nowotworom u dzieci” fundacji Ronalda McDonalda. W ciągu ostatnich 18 lat program ten objął swoim zasięgiem ponad 85 000 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.
Piotr Biankowski podkreśla braki w systemie opieki zdrowotnej nad najmłodszymi: „W Polsce nie ma programu powszechnych badań profilaktycznych dla najmłodszych. To oznacza, że dzieci poza największymi ośrodkami mają często niewielkie szanse na takie badania. Dostęp do badań nie jest łatwy i to powie każdy rodzic”.