Nauka orientacji w terenie na przykładzie lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Wśród drzew leśnictw Zwierzyniec i Cisowa, które są częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na obszarze o powierzchni około 9 km² zainstalowane zostały trwałe punkty kontrolne, utworzone z dębowych słupków. Są one kluczowym składnikiem ogólnoświatowej kampanii pod nazwą „Permanent Orienteering Courses”, lokalnie znaną jako „Zielony Punkt Kontrolny”. Zadaniem tej inicjatywy jest edukacja osób w zakresie nawigacji terenowej za pomocą mapy i kompasu. Nadzór nad projektem sprawuje Uniwersytet Morski w Gdyni.

Interesantów może skusić dostępność map w skali 1:10 000, wyposażonych we wskazówki dotyczące tras o różnorodnym stopniu trudności i długości. Mapy te zawierają również wyjaśnienia użytych znaków kartograficznych i opisy punktów kontrolnych. Dodatkowo, dla tych, którzy chcieliby potwierdzić swoją obecność na danych punktach w tradycyjny sposób, dostępna jest karta startowa do użycia z perforatorami. Wszystkie te materiały można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Uczestnicy mają możliwość wyboru trasy pomiędzy 42 różnymi punktami kontrolnymi. Do wyboru są dwie mapy: „Grabówek” i „Chylonia”. Zostały na nich zaznaczone różne trasy biegowe: krótka, średnia, długa, bardzo długa oraz trasy dla rowerzystów: łatwa i trudna. Oprócz tego, dostępne są do pobrania mapy, na których zaznaczono wszystkie punkty kontrolne rozmieszczone w lesie. Wybrane trasy można pokonywać również po zmroku, dzięki odblaskom zamocowanym na każdym punkcie kontrolnym.