Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW o tematyce wolności

Przygotowana przez organizatorów jubileuszowa 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW ma być hołdem dla wolności. Festiwal, którego gospodarzem będzie Gdynia, rozpocznie się 27 września i potrwa do 30 września 2023 roku. Pod hasłem „Wolna Polska w wolnym świecie”, festiwal będzie prezentować blisko 250 projekcji filmowych i innych wydarzeń, które przybliżają postawy nieujarzmionych ludzi, dla których wolność jest najważniejszą wartością w życiu.

Ta wolność jest tutaj rozpatrywana w dwojaki sposób – jako niepodległość narodów, ale także jako prawo każdego człowieka do swobodnej egzystencji. Jak podkreśla dyrektor Festiwalu NNW, Arkadiusz Gołębiewski, tegoroczne motto festiwalu jest szczególnie ważne i jasne – powtarza przesłanie Janusza Krupskiego, że Polska nie może być wolna bez wolności krajów dawnego ZSRR. Tym kluczem kierowali się organizatorzy dobierając filmy i tematy do programu festiwalu, starając się jednocześnie, aby były one zrozumiałe dla pokolenia urodzonego po 1989 roku.

Początek festiwalu – 27 września – przyciągnie do Gdyni filmowców, gości specjalnych oraz widzów zainteresowanych historią, tradycją i pamięcią o bohaterach, którzy nie bali się walczyć o wolność. Wolność jest tu kluczowym tematem, stanowiącym osiowy punkt dla wszystkich wydarzeń podczas tego ważnego wydarzenia filmowego.