Czym zajmuje się i co leczy chirurg ogólny?

Jakie zabiegi wykonuje chirurg ogólny? Polecamy chirurgów w Gdyni

Chirurgiem nazywamy lekarza, który specjalizuje się w operacyjnym leczeniu wielu schorzeń o różnym stopniu zaawansowania. Zakres tej specjalności może być różny, bowiem w szpitalach znajdziemy takich chirurgów jak kardiochirurdzy, neurochirurdzy, czy chirurdzy bariatryczni. Najbardziej ogólną specjalizacją jest jednak chirurgia ogólna. Czym zajmuje się taki lekarz? Jakie zabiegi wykonuje chirurg ogólny i do jakiego specjalisty z Gdyni warto się wybrać? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Czym zajmuje się chirurg ogólny?

Chirurg ogólny to lekarz, który zajmuje się operacyjnym leczeniem chorób związanych z uszkodzeniem tkanek miękkich lub twardych. Specyfika tej specjalizacji wymaga od lekarza nie tylko ogromnej wiedzy, ale również opanowania oraz szybkiego reagowania w trudnych sytuacjach. Co więcej, chirurg ogólny powinien być wyjątkowo sprawny manualnie.

Warto jeszcze wspomnieć, że chirurgia ogólna wyodrębniła się jako jedna z dziedzin medycyny dopiero w XIX wieku, a wcześniej zabiegów tego typu podejmowali się mnisi, rzemieślnicy, kapłani, a nawet kaci, co nierzadko kończyło się zgonem pacjenta. Dopiero pojawienie się wykwalifikowanych chirurgów ogólnych sprawiło, że zabiegi na organach przestały być śmiertelnie groźne.

Z jakim problemem możemy zgłosić się do chirurga ogólnego?

Chirurgia ogólna to dział medycyny zajmujący się wszelkimi rodzajami zabiegów na tkankach miękkich i twardych. Oznacza to, że chirurg ogólny wykonuje zarówno poważne operacje w znieczuleniu ogólnym, jak i drobne zabiegi w znieczuleniu miejscowym.

Do lekarza tej specjalizacji możemy zgłosić się w przypadku wystąpienia takich chorób, jak:

  • przepuklina,
  • żylaki odbytu,
  • problemy z wyrostkiem robaczkowym i pęcherzykiem żółciowym.

Chirurg ogólny pomoże nam również w przypadku konieczności zszycia głębokiej rany, czy usunięcia włókniaka, brodawki, czy tłuszczaka.

Polecani chirurdzy ogólni z Gdyni — TOP 3

Ranking polecanych chirurgów ogólnych z Gdyni

1. Zbigniew Łobodziński chirurg

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje chirurg Zbigniew Łobodziński, którego gabinet znajduje się w klinice Derm Estetyka Gdynia. Jest on specjalistą II stopnia chirurgii ogólnej, co oznacza, że bierze udział w skomplikowanych operacjach, takich jak przeszczepy skóry pośredniej i pełnej grubości, operacje przepuklin brzusznych oraz plastyka płatowa. Na co dzień związany jest nie tylko z kliniką Derm Estetyka, ale również oddziałem chirurgii Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni, a wcześniej przez wiele lat pełnił funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Gdyni. Doktor Łobodziński kładzie duży nacisk na walory estetyczne każdego przeprowadzonego przez siebie zabiegu, a dzięki swojej ogromnej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie podjąć się każdego, nawet najbardziej skomplikowanego przypadku.

2. Michał Kaliszewski chirurg

Doktor Michał Kaliszewski jest specjalistą chirurgii ogólnej i estetycznej, na stałe związanym z Derm Estetyka w Gdyni oraz oddziałem chirurgicznym Szpitala im. św. Wincentego w Paulo w Gdyni. Doktor Kaliszewski przeprowadza skomplikowane zabiegi z zakresu chirurgii skóry oraz tkanki podskórnej, takie jak przeszczepy skóry pośredniej i pełnej grubości, a także plastyka płatowa. Asystuje również przy zabiegach zmniejszania i powiększania piersi oraz plastyki brzucha. Doktor Kaliszewski nieustannie pogłębia swoją wiedzę, biorąc udział w regularnych szkoleniach, kursach i zjazdach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Chirurgiczne.

3. Ignacy Maria Pirski

Doktor Ignacy Maria Pirski to specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej na co dzień przyjmujący w jednym z oddziałów enel-med w Gdyni. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał będąc lekarzem na oddziałach chirurgii Szpitala Miejskiego w Gdyni, oraz Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Doktor Pirski bardzo angażuje się w losy swoich pacjentów, czego dowodem są bardzo dobre opinie na jego temat na portalach branżowych. Wnikliwie analizuje każdy przypadek, by szybko dojść do sedna problemu oraz postawić szybką i trafną diagnozę.