Akumulator stanowi jedno z najważniejszych źródeł prądu w większości samochodów osobowych. Owo urządzenie gromadzi energię i przekazuje ją do różnych systemów, podzespołów w aucie. Odpalenie i zgaszenie silnika byłoby zatem niemożliwe bez sprawnego, dobrze działającego akumulatora. Jak każda część samochodowa, i akumulatory czeka w końcu zużycie. Jeśli kierowca bardzo dbał o swój samochód, czeka go to za wiele lat. Warto jednak już zawczasu obserwować stan pojazdu i wyłapywać nawet najmniejsze objawy zużycia akumulatora. Kiedy potrzebna jest wymiana akumulatora.
Najważniejsze oznaki zużycia akumulatora
Istnieje kilka najważniejszych objawów świadczących o zużyciu akumulatora. Większość kierowców jest zgodna – najczęstsza oznaka zużycia akumulatora samochodowego to spadek napięcia znamionowego i nieosiąganie odpowiedniego, zadowalającego poziomu naładowania. Tutaj powodem jest zasiarczenie ogniw w urządzeniu.
Istnieją także inne oznaki. Może być to napęczniała obudowa (zazwyczaj dzieje się tak na skutek zbyt długiej pracy przy bardzo wysokim napięciu). Jeśli pojawi się brak napięcia, również najprawdopodobniej chodzi o akumulator. Powodem takiego zdarzenia jest zazwyczaj zerwanie łącznika między ogniwami. Inny objaw zużycia akumulatora to zbyt niski stan elektrolitu, który powoduje wysychanie płyt ołowianych. Wiąże się to z tzw. głębokim rozładowaniem, po którym najczęściej niemożliwa jest już regeneracja urządzenia. Na skutek przeładowania akumulatora dochodzi do tzw. „rozsypania” płyt akumulatorowych.
To nie wszystko. O zużywającym się akumulatorze może świadczyć także brak światła w kontrolkach na desce rozdzielczej, słabe światło z reflektorów przy włączeniu silnika, problem z odpaleniem silnika mimo działania rozrusznika.
Warto obserwować na bieżąco stan swojego pojazdu. Jeśli zdarzy się któryś z wymienionych objawów (jeden lub wiele), najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana akumulatora.
Jakie są najczęstsze przyczyny zużycia akumulatora?
Najczęstszą przyczyną trwałego uszkodzenia akumulatora są niewłaściwe warunki użytkowania urządzenia, np. narażanie go na zbyt niskie lub za wysokie temperatury. Warto pamiętać, że sprawność akumulatora gwałtownie spada wraz z obniżającą się temperaturą powietrza (ma to bezpośredni związek z obniżoną gęstością elektrolitu). To jest najczęstszy powód, przez który konieczna jest szybka wymiana akumulatora.
Akumulatory zużywają się także na skutek intensywnej jazdy po mieście. Jeśli kierowca często dopuszczał do dużej liczby zatrzymań w połączeniu z szybkością jazdy, doprowadzał pośrednio do zbyt częstych cykli ładowania i rozładowywania urządzenia.
Nawet niewłaściwa higiena może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora – dzieje się tak, jeżeli był on zabrudzony i zawilgocony, nieprawidłowo przechowywany, zbyt luźno osadzony.
Kierowca powinien pamiętać, by użytkować samochód zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to, że typ akumulatora musi być idealnie dobrany do modelu pojazdu. Jeżeli do pojazdu terenowego zakupił akumulator przeznaczony docelowo do tzw. aut miejskich, nie może oczekiwać pełnej sprawności baterii, nieprzystosowanej do zbyt intensywnej jazdy.
Wymiana akumulatora – kto się tym zajmuje?
Kiedy jesteś już pewny, że konieczna jest wymiana akumulatora, zastanów się, komu powierzyć to zadanie. Niektórzy, doświadczeni kierowcy decydują się samodzielnie wymienić baterię. Jeśli zachowają odpowiednio dużo ostrożności i mają wystarczająco dużo wiedzy na temat mechaniki samochodowej i motoryzacji – jest to możliwe. Laicy jednakże powinny powierzyć zamianę baterii w aucie sprawdzonym warsztatom samochodowym. Gdzie zatem może odbyć się wymiana akumulatora? Gdynia, Olsztyn, Radom, Rzeszów, Zakopane – miejscowość nie ma znaczenia. Wymiana akumulatora jest tak powszechną usługą, że powinien poradzić sobie z tym każdy mechanik, niezależnie od wielkości i lokalizacji warsztatu.