Gdynia od lat jest miejscem, które kojarzone jest z kulturą kaszubską. Na początku XXI wieku to właśnie tam, według badań mieszkała największa liczba osób, które były Kaszubami lub miały częściowy rodowód związany z tym regionem Polski.
Ocenie zainteresowanie tą niesamowitą kulturą rośnie z roku na rok. W niektórych szkołach można także spotkać lekcje języka kaszubskiego, który w 2005 roku został uznany językiem regionalnym.
Jak Gdynia ma się do tej kultury, skoro na ulicy nie usłyszymy raczej tego niesamowitego języka? Wbrew pozorom bardzo dużo! Przed wojną, kiedy Gdynia była jeszcze wioską, kwitło tam życie Kaszubów. Dopiero tuż przed wojną, ogromne napływy ludzi z różnych zakątków Polski, zatarły tę kulturę. Choć nadal najdziemy w Gdyni jej ślady.
Przykładem jest chociażby Plac Kaszubski, gdzie znajdziemy pomnik Antoniego Abrahama, działacza związanego z kulturą kaszubską.
Na mieście znajdziemy też sporo restauracji, które dają możliwość spróbowania dań kuchni kaszubskiej. Jak wiemy, nie jest ona zbyt skomplikowana, ponieważ nawiązuje do czasów, kiedy Kaszubi byli raczej prostymi ludźmi, zajmującymi się głównie pracą. Nie mniej jednak, warto jej spróbować. Na pewno będzie to ciekawa podróż kulinarna.
Przy okazji kultury kaszubskiej w Gdyni, warto zwrócić też uwagę na nagrodę o nazwie „Srebrna Tabakiera Abrahama”. Nazwa powstała na cześć wspominanego już Antoniego Abrahama. Od lat można ją otrzymać za wkład w kulturę Kaszub. Mogą ją otrzymać nie tylko konkretne osoby, ale także zespoły, stowarzyszenia, organizacje. Oczywiście rozdanie nagród odbywa się właśnie w Gdyni.
W roku 2011, podczas ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, jako Kaszubi określiło się 8641 mieszkańców Gdyni.
Kultura kaszubska jest unikatowa w skali kraju. Słynie nie tylko z języka, ale także z pięknego, siedmiokolorowego haftu, w którym każdy kolor ma znaczenie.
Ludzie związani z Kaszubami są bardzo przywiązani do tradycji, swojego miejsca.
Warto zacząć poznawanie tej niesamowitej kultury właśnie od Gdyni.