Gdyńskie Rodzinne Ogrody Działkowe mogą liczyć na wsparcie finansowe z budżetu miasta

Podjęto decyzję, że Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) w Gdyni będą miały możliwość ubiegania się co dwa lata o dofinansowanie z miejskiego budżetu. Może ono stanowić nawet 80 proc. kosztów ich wydatków, z maksymalnym limitem na poziomie 8 tys. zł. Środki te mają służyć poprawie warunków w popularnych ogrodach działkowych, znanych lokalnie jako „RODOS-y”. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali radni miasta Gdynia.

Gdyńskie Rodzinne Ogrody Działkowe można znaleźć w ponad 20 różnych miejscach. Są one rozlokowane m.in. na Oksywiu, w Babich Dołach, Redłowie, Małym Kacku oraz na Chwarznie i Wiczlinie. Największy z nich obejmuje teren, na którym znajduje się kilka tysięcy działek.

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost popularności ogródków działkowych w Polsce, który można określić mianem ich „drugiej młodości”. Jest to efekt zarówno pandemii koronawirusa, jak i rosnącego zainteresowania mieszkańców miast posiadaniem własnego, choćby niewielkiego, kawałka zieleni. Coraz więcej osób wybiera spędzanie wolnego czasu na działkach, które stają się dla nich małą oazą.