Anka Herbut zwycięża w Gdyńskiej Nagrodzie Dramaturgicznej za sztukę „Rohtko”

Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, która odbyła się w sobotę 30 września w Teatrze Miejskim w Gdyni, triumfowała Anka Herbut. Jej sztuka „Rohtko” zdobyła najwyższe uznanie jury i publiczności.

W konkursie rywalizowało pięciu zdolnych finalistów. Oprócz Anki Herbut, którą teraz znamy jako laureatkę, do finału dotarli: Tomasz Man ze swoją „Małą piętnastką”, Jarosław Jakubowski z utworem „Nigdy się nie dowiecie” oraz Daria Kubisiak i Daria Sobik z sztukami odpowiednio „Wyparte” i „Zmęczone”. Przez trzy dni publiczność miała okazję zapoznać się z tymi dziełami podczas czytań przeprowadzanych w Teatrze Miejskim w Gdyni.

W ramach wygranej Anka Herbut otrzymała statuetkę upamiętniającą jej sukces oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

Przewodniczący kapituły konkursowej, Grzegorz Niziołek, pełen podziwu dla Herbut, opisał „Rohtko” jako dramat, który z niezwykłą precyzją i melancholią prowadzi dialog pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Historia Marka Rothko, wybitnego malarza, staje się fundamentem do przedstawienia i zbadania sytuacji sztuki we współczesnym społeczeństwie. Niziołek chwalił sztukę za ostre obserwacje i subtelne portretowanie artystycznego buntu. Zwrócił uwagę na to, jak sztuka zadaje pytanie o możliwość tworzenia autentycznych relacji poprzez sztukę w czasach dominacji nowych technologii.